‘Seçimler normal zamanı olan 2023’te yapılmayacak’

Konda Araştırma Şirketi yöneticisi Bekir Ağırdır, erken seçimin 2022’de yapılacağını iddia etti. Ağırdı, 2023 normal zamanında seçimler olmayacak dedi.

Bekir Ağırdır: Seçimler normal zamanı olan 2023’te yapılmayacak

Sözcü gazetesinden Fatma Vurgun‘a konuşan Ağırdır, ‘seçimler 2023 normal zamanında olmayacak. 2022 yılına geldiğimizde evet, erken seçim olabilir.’ dedi.

Bekir Ağırdır, erken seçim tartışmalarının 2021 yılında sertleşeceğini, tartışmaların yıl sonuna yaklaştıkça artacağını ve 2022’de erken seçim olacağını belirtti.

Ağırdır’ın Sözcü gazetesine verdiği demeçten öne çıkanları sizler için derledik:

‘Z kuşağı kavramına itiraz ediyorum’

  • Z kuşağı, Y kuşağı gibi kavramlara benim itirazım var. Bu, batıda geliştirilmiş bir teori ve kendine göre bir açıklayıcılığı elbette var. Ama bizdeki mesele doğum tarihi değil. Gerçek açıklayıcı olan şey, çocukluğu benim gibi kasabada geçen ya da sizin gibi metropolde geçenler arasındaki fark.
  • Benim kızım 1983 doğumlu. Benim 18 yaşında Ankara’ya gelip ‘Farklı insanlar, farklı fikirler, farklı diller var’ deneyimimi o 1-2 yaşlarında anaokullarında, kreşlerde daha erken deneyimledi. Dolayısıyla bu, doğum tarihiyle ilgili değil. Çoklu kültürün içine doğmak yani nerede yaşadığın daha belirleyici oluyor. Buradan baktığımızda Türkiye’deki seçmenin 3’te 1’i metropollerde doğup büyümüş. Geleneksellik, ataerkillik, kadın meselelerini üreten bir takım olgular ya da dini referanslar metropollerde doğan kuşaklar için aynı ağırlıkta, anlamda değil.

Ülkenin yarısı umudunu kesmiş durumda

  • Bizim araştırmalarımıza göre bu insanlar hiyerarşik ve katı yapılara rıza göstermiyor, itiraz ediyorlar. Bu kadar katı hiyerarşik düzenle sorunları var.
  • Okulda öğretmenin anlattığı ya da ders kitaplarında yazan doğruların değil, internette yazanların da doğru olabileceğini görüyor. Bu insanların yüzde 50’den fazlası siyasi aktörlerden, ülkenin geleceğinden umudunu kesmiş. Sandığa zaten yarısı gitmek istemiyordu şimdiye kadar.
  • Giderlerse de ataerkil düzene ya da bu kontrollü düzene itiraz etmek için gidecekler. Önümüzdeki seçimlerde ne kadarının sandığa gittiği belirleyici olacak. Daha özgürlükçü ve birey olmayı savunan partilere oy verecekler.”

2022’de erken seçim

  • “2020 başlarken siyasi gerilimlerin artacağını söylemiştim. 2021 yılında da bu gerilimler yoğun olacak. Olağan koşullardan bakıldığında erken seçim olacağını sanmıyorum. 
  • Erken seçim olması için ön koşullar var. Birinci koşul, iktidarın yönetim sisteminde hakimiyetini kaybetmiş olması gerekir. Yanlış ya da doğru yönetiyorlar tartışılır ancak devlet dediğimiz mekanizmaya hakimler. 
  • İkinci koşul, muhalefet öyle güçlenmiştir ki parlamentoda ya da siyaset zemininde iktidarın yönetme kapasitesi daralıyordur. Ancak muhalefette bir güçlenme söz konusu değil. Üçüncü koşul ise iktidar sokaktaki hayatı yönetemiyordur. 
  • İşte burada bazı belirtiler var. Pandemi, pandemiye eşlik eden ekonomik kriz, dış politikadaki gerilimler gibi. Ama muhalefet güçlü olmadığı için iktidar seçim mecburiyetinde hissetmiyor kendisini. O nedenle 2021 yılında da bu tartışmalar çok sert olacak. 2022 yılına geldiğimizde evet, erken seçim olabilir. Ancak ben, 2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum.

TIKLAYIN: ‘Ayasofya AKP’ye gri alandan hiçbir oy kazandırmadı’

TIKLAYIN: KONDA: Toplumun yüzde 45’i salgınla ilgili resmi bilgilere inanmıyor