Şehir Üniversitesi iddiaları Meclis’te

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu İstanbul Şehir Üniversitesi hakkındaki iddiaları Meclis’e taşdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bilim Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devlet tarafından 400 dönümlük arazi tahsis edildiği ve üniversitenin teminat gösterilerek kredi kullandığı iddialarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

  • Bilim Sanat Vakfı kurucuları kimdir?
  • İstanbul Şehir Üniversitesine, önce devletten 400 dönümlük arazi tahsis edildiği, sonra ise arazinin bedelsiz olarak üniversiteye devredildiği ve üniversitenin inşaatına başlamak için araziyi teminat göstererek kredi kullandığı iddiaları doğru mudur?
  • İddialar doğru ise İstanbul Şehir Üniversitesi’ne 400 dönüm arazi tahsis edilmesi ve arazinin bedelsiz olarak üniversiteye devredilmesi kararlarının altında onayı bulunan yetkililer kimdir?
  • Söz konusu iddialara istinaden, kararların altında onayı bulunan yetkililer tespit edilerek ilgili makamlarca inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?
  • Üniversitenin inşaatına başlamak için araziyi teminat göstererek kullanılan kredinin ödenmediği iddiaları doğru mudur? İddialar doğruysa, söz konusu borcun ödenmemesine ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?