Sel mağduru kitabevine Türkiye’nin dört bir yanından destek yağıyor

İzmir’deki kuvvetli yağışta su baskının yaşandığı Ex Libris Kitabevinde 35 bine yakın kitabını ve kedisini yitiren sahaf Nazım Emre Koca’ya Türkiye’nin dört bir yanından destek geliyor.

Fotoğraf: koronos34.news

İzmir’de 2 Şubat’ta etkili olan ve birçok ev ve iş yerinde su baskınlarına neden olan sel felaketinde, Göztepe Semti’ndeki bir apartmanın bodrum katındaki “Ex Libris Sahaf” da sular altında kaldı. Kitabevinde bulunan 35 bine yakın kitap, kullanılamaz hale geldi.

Kampanya büyük destek gördü

Sel sularının çekilmesiyle Koca ve arkadaşları, kitapları geri dönüşüme göndermek üzere toplamaya başladı. Koca’ya destek olmak için sosyal medyada düzenlenen kampanya büyük ilgi gördü.

‘Yalnızca Baragan Dikenleri kitabı suya maruz kalmadı’

Nazım Emre Koca, dükkanın tavanına kadar sularla dolduğunu belirtti. Dükkanında bazıları jelatin ambalajda 35 bine yakın kitap bulunduğunu aktaran Koca, incelemede yalnızca Rumen yazar Panait Istrati’nin “Baragan’ın Dikenleri” isimli kitabın suya maruz kalmadığını gördüğünü, bunun da kendisini şaşırttığını ifade etti.

’Her şeyi geri dönüşüme göndereceğim’

Kitapları geri dönüşüme göndereceğini, suyla temas eden plakları ise özel arşivine kaldıracağını aktaran Koca, şunları ifade etti:

“Bu dükkanda 8 yıldır varım ancak 1995’ten beri eski kitapçılığın içerisindeyim. 30 yıla yakındır kitaplarla iç içeyim. Burada ıslanan ve kağıt olan her şeyi geri dönüşüme göndereceğiz. Türkiye’nin her yerinden telefon alıyorum. Özellikle kitapçı arkadaşlarım ve kitapseverler, kitap göndermek için benden adres istiyor. Dükkanı bir yerde yeniden açacağız.”

Koca, sel sularında dükkandaki “Mirnoş” isimli kedisinin hayatını kaybettiğini, kendisini en çok bunun üzdüğünü de sözlerine ekledi.

AA – İZMİR