Selçuk Mızraklı için imza kampanyası

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan ve daha sonra 9,5 yıl hapis cezası verilen Selçuk Mızraklı’nın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanlığına yüzde 62.93 oy oranıyla seçilen Selçuk Mızraklı, İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde görevden alınarak yerine kayyım atandı.

Mızraklı, İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları ve katıldığı eylem ve etkinlikler, Demokratik Toplum Kongresi çalışmaları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 22 Ekim 2019 tarihinde ise tutuklandı. Sadece 5 ay süren yargılama sonucunda 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen Mızraklı, Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Mızraklı’ya Özgürlük Kampanyası Grubu tarafından Change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlatıldı. “Tükiye’de Utanç Verici Göstermelik Siyasi Duruşmaları Durdurun!” başlıklı kampanyaya ilişkin metinde, Mızraklı’nın, demokratik muhalefeti bastırmak amacıyla tutuklandığı ve tutuklanmaya uydurma delillerin gerekçe yapıldığı belirtildi.

Mızraklı’nın on yıllardır yaşadığı Diyarbakır’da sevilen ve saygı duyulan bir hekim olduğu belirtilen metinde, halkın desteğiyle büyükşehir belediye başkanlığına seçilen Mızraklı’nın daha önce de HDP’den milletvekili olduğuna işaret edildi.

Metinde, bir itirafçının mesnetsiz beyanları ve uydurma delillerin mahkemece kaale alındığı, mahkemenin “siyasi nedenlerle” Mızraklı’ya 9,5 yıl hapis cezası verdiği ve böylece hukukun bütün ilkelerini ayaklar altına alındığı ifadeleri yer aldı.

BM ve AB’ye çağrı

Metinde yapılan çağrıda, Uluslararası demokratik toplumdan ve ayrıca BM, AB ve Biden yönetimindeki ABD’den Türkiye’deki seçilmiş Kürt belediye başkanları ve milletvekillerinin karşı karşıya kaldıkları baskılara karşı duyarsız kalmamaları ve Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmaları için inisiyatif almaları talep edildi.

Kaynak: MA