Selçuk: Yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler haftanın 2 günü okullarında olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptıklarını belirtti.

Selçuk, öğrencilerin haftanın 2 gününde okullarında olacaklarını, çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler için esneklik sağlanacağını, köy okulları için ise merkezi bir karar olmadığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından dün akşam açıkladığı yüz yüze eğitime aşamalı geçişle ilgili kararların ayrıntılarını paylaştı. Selçuk, çocukları ilkokula giden, sınava hazırlanan ya da özel gereksinimi olan velilerin okulların açılması konusundaki yoğun çağrılarını dikkatle takip ettiklerini söyledi. 

‘Yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçiyoruz’

Eğitimin, her koşulda öncelikli bir yere sahip olduğunu ifade eden Selçuk, “Bu hassasiyetle, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu’nun değerlendirme kriterleri doğrultusunda, bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın faydasını önceleyerek onların öğrenme kayıplarının nerede olduğunu dikkate alarak okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçiyoruz.” diye konuştu. 

Selçuk, TRT EBA televizyon kanalları ve EBA dijital eğitim platformu eşliğinde 31 Ağustos Pazartesi uzaktan eğitimle yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilini çaldıklarını hatırlattı.

‘İyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmek için hazırız’

Aşamalı geçiş planlamasının ilk basamağını hayata geçirerek 21 Eylül Pazartesi itibarıyla okul öncesi eğitim öğrencileri ve okulla duygusal bağ kurma ihtiyacını çok önemsedikleri ilkokul 1. sınıf öğrencileriyle yüz yüze eğitime başladıklarını hatırlatan Selçuk, “Hijyen ve sosyal mesafe standartları ile koruyucu ve önleyici tedbirler eşliğinde okullarımızda yüz yüze eğitimdeki ilk aşamamızda üçüncü haftadayız. Süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz ve iyi sonuçlar aldığımız için çok şükür ki ikinci aşamaya geçmek için hazırız.” diye konuştu. 

Yeni dönemin ayrıntıları

Selçuk, ilkokulda 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda, ortaokul 8’inci sınıf, lise hazırlık ve 12’nci sınıflarla, köy okullarının tüm kademelerinde ve özel gereksinimli öğrencilerin tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime geçeceğini hatırlatarak, yüz yüze eğitimde yeni dönemin ayrıntılarını anlattı.

‘Öğrenciler haftanın iki gününde okullarında olacak’

Selçuk, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptıklarını belirterek, “Yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimiz haftanın 2 gününde okullarında olacaklar. Sınıf mevcutlarımız yine Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları doğrultusunda yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri eskisine nazaran kısaltılacak.” dedi.

‘Çocuklarını okula göndermek istemeyenlere esneklik tanınacak’

Bu konudaki tüm ayrıntıları, bu hafta içinde tüm sınıf düzeyleri ve okul kademeleri için paylaşacaklarını belirten Selçuk, “’Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir.’ demiştik. Bu aşamada da isteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere yönelik olarak da esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak.” dedi.

‘Okula gönderilmeyen öğrenciler mutlaka uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi gerekiyor’

Selçuk, ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrencin mutlaka uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi gerektiğini belirterek, “Çünkü öğrencilerimiz her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacaktır. Ayrıca her öğrencimizin sosyal ve akademik gelişimlerini yakından takip ediyoruz. Nasıl takip ediyoruz? Öğretmenler vasıtasıyla ediyoruz, EBA platformu vasıtasıyla ediyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Her türlü tedbirimizle hazırız’

Okullarda Covid-19 ekipleri oluşturduklarını, öğretmenlerin de Covid-19 eğitimlerinin tamamlandığını belirten Selçuk, Bakanlık olarak çocukları sağlıkla ve güvenle karşılamak için her türlü tedbirleriyle hazır olduklarını söyledi.

‘Köy okullarında merkezi bir karar söz konusu değil’

Köy okullarında da yüz yüze eğitime başlanacağını kaydeden Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Köy okullarımız, ilkokul ve ortaokul olmak üzere tüm sınıf seviyeleriyle açılıyor. Mevcut yönetmelikte, öğrenci sayısı az olduğunda öğrenciler taşımalı eğitim yoluyla en yakın okula yönlendiriliyordu. Geçtiğimiz hafta yayımladığımız yönetmelik değişikliğiyle birlikte, bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın köylerdeki okullarımız, velilerimizin tercihine bağlı olarak açık kalacak. Bu süreçte, İl Hıfzıssıhha Kurulları’nın koşullarını uygun görmediği köy okulları ise yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Burada merkezi bir karar söz konusu değil. Bu kurulların ortaya koyacağı görüşe göre bazı okulların açılmaması ya da sonradan kapatılması bölgeye göre değişiklik arz edebilecek.”

‘Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimle eş zamanlı devam edecek’

Uzaktan eğitim sürecinin ise yüz yüze eğitimle eş zamanlı olarak devam edeceğini vurgulayan Selçuk, “Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise kanallarında tüm ders yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Dijital eğitim platformumuz EBA ise gerek ders anlatımlarının yer aldığı video kütüphanesi, gerek akademik destek bölümü gerekse de canlı sınıf uygulamalarıyla öğrencilerimizin hizmetinde olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için Türkiye genelinde 12 bin 111 EBA Destek Merkezi oluşturduklarını belirten Selçuk, “EBA destek noktalarımızın sayıları artmaya devam edecek. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, kendilerine en yakın noktayı okul yöneticilerine, öğretmenlerine sorabilirler, ayrıca ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresinden öğrenebilirler.” dedi.  

Selçuk gazetecilerin sorularını yanıtladı

Selçuk, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Selçuk, özel okullardaki diğer sınıf kademelerinin açılmasına izin verilmesi gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına yönelik soru üzerine, yüz yüze eğitimin belirtilen sınıflarda başlayacağına işaret ederek, “Daha sonraki haftalarda yeniden tüm okullar için gözden geçirmeler yapılacak.” bilgisini paylaştı. Selçuk, alınan kararların bütünsel olarak ilan edildiğini söyleyerek, “Eğer bir değişiklik olursa o da ilan edilir.” ifadesini kullandı.

’50 kişilik sınıf derken kaç tane sınıfta böyle bir durum var net konuşmak lazım’

Bazı kalabalık sınıflı okulların altyapısının hazır olmadığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Selçuk, “İstisnai durumlar ile genel durumlar ayrı ayrı değerlendiriliyor. Biz sayısal verilere bakarak konuşuyoruz. Yani 50 kişilik sınıf derken Türkiye’de kaç tane sınıfta böyle bir durum var, bunu net olarak konuşmak lazım. Mevcut durumda bütün bu sınıflarla ilgili tedbir almak için haftada iki gün olduğundan dolayı ve diğer esneklikler yani okulun ihtiyacına göre okul yönetimleri tarafından alınabildiği için bu konuda bir sıkıntımız yok.” diye konuştu. 

Her hafta il yöneticileri ile tekrar tekrar değerlendirme yaptıklarını aktaran Selçuk, “Herhangi bir okulda öğrenci sayısından dolayı veya temizlik malzemesi tedarikiyle alakalı bir problem var mıdır yok mudur? Bunları sürekli değerlendiriyoruz. O açıdan rahat olabilir velilerimiz.” dedi. 

Yeni atama olacak mı?

Bakan Selçuk, köy okullarına yeni öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

“Bizim için mevcut durumda, köy okullarındaki öğretmenlerimizin hangi durumda okullarının ne kadar açık olacağı, kaç öğretmene ihtiyacımız olduğu tek tek belirli. Bu, sadece il hıfzıssıhha kurullarının belirli köylerle alabileceği ki salgının seyrine göre alabileceği kararlarla değişebilir. Öğrencilerimizin seyreltilmesi, haftada iki gün olması konuları, haftalardır yaptığımız bir uygulama. 2’nci sınıflar da 1’inci sınıflar da belirli günlerde ve saatlerde, teneffüs saatlerine dikkat edilerek eğitim öğretim yapabilecekler. Aylardır ‘belirli senaryolarımız var’ diye söylüyorum. Dikkat ederseniz o senaryoları uyguluyoruz şu anda. Bu bağlamda da bütün öğrencilerimizin hangi gün ve saatte geleceğine ilişkin elimizde tablolarımız var.” 

Tüm okullarda maske dağıtılacak mı?

“Okullarda tüm kademelerde öğrencilere maske dağıtımı yapacak mısınız?” sorusu üzerine Selçuk, “Biliyorsunuz 1’ler başladı ve maske dağıttık.” dedi. 

Kaynak: AA