Şemdinli’deki yangın devam ediyor

Şemdinli’de devam eden orman yangını köy içerisine doğru ilerlerken, AKP’li Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı #Şemdinliyanıyor tagı için “yaygara” dedi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Günyazı (Nêrkole) köyünde bulunan ormanlık alanda dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Giderek etkisini artıran yangın kısa süreliğine dursa da halen devam ediyor. Günyazı köyünde akşam saatlerinde köylüler tarafından çekilen bir görüntüde yangının halen sürdüğü görülüyor. Köylüler yangının köyün mezarlığına kadar geldiğini ifade ediyor. Köy sakinleri, yangının söndürülmesi çağrısında bulundu.

Kaymakamlıktan açıklama

Yangına ilişkin Şemdinli Kaymakamlığı’ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Şemdinli ilçemiz Günyazı Köyü Yiğitler Mezrasının üst kısımlarında dün akşam saatlerinde başlayan örtü altı yangınına, personellerimiz, güvenlik birimlerimiz ve vatandaşlarımız tarafından müdahale edilmiş ancak arazinin engebeli ve dağlık olmasından dolayı, rüzgarın da etkisiyle birlikte belli bir alanda yayılmıştır. Devam eden çalışmalar sonrasında alanın büyük çoğunluğu kontrol altına alınmıştır. Söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmekte olup, yerleşim yerine herhangi bir sıçrama durumu söz konusu değildir” denildi.

‘5 personel ve köylüler dışında müdahale eden yok’

Yaşanan yangınla ilgili sanal medya hesabında paylaşım yapan Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Muharrem Tekin, Orman Müdürlüğü’ne bağlı 5 personel ve köylüler dışında yangına kimsenin müdahale etmediğini belirtti.

Belediye Başkanı’ndan ‘yaygara’ paylaşımı

Yangına ilişkin paylaşımda bulunan AKP’li Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı ise resmi hesabından tepki toplayan bir paylaşım yaptı. Saklı paylaşımında #Şemdinliyanıyor tagına “yaygara” derken kaymakamlığın “Yangın devam ediyor” cümlesini ve yangının devam ettiği görülen fotoğrafları görmezden gelerek, “Örtü altı yangını denilen ot ve kurumuş bitkilerin yanması kontrol altına alınmıştır” demesi tepkiye neden oldu.

MA / HAKKARİ