Şenyaşar ailesi 100 gündür ‘adalet’ için nöbette

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar, 100 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde “adalet” için nöbet tutuyor.

Babası ve iki kardeşinin katledildiği, kendisinin yaralı olarak kurtulduğu saldırıların “insanlık suçu” olduğunu söyleyen Ferit Şenyaşar, “Bu suç açığa çıkmadan, katliamı yapanlar yargılanmadan buradan ayrılmayacağız. Adaleti sağlayacağız, ondan sonra evimize gideceğiz.”  dedi.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalat mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar, Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları “adalet” nöbetine 100. gününde de devam ediyor. Adliye binasının önündeki beton bariyerlerin önüne gelen Şenyaşar ailesi, üzerinde “Bir anne 100 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı’nın önünde adalet nöbeti tutuyor. 2 evladı ve eşi hastanede katledildi. Katliamın içinde milletvekili olduğu için 3 yıldır dava açılmıyor.” yazılı bir döviz açtı.

‘AYM’ye yaptığımız başvuruda adil karar bekliyoruz’

Ferit Şenyaşar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Şanlıurfa Adalet Sarayı’nda önündeki adalet mücadelemiz bugün 100’üncü gününde. Suruç Devlet Hastanesi’nde bir milletvekili kontrolünde katliam yapıldı. Şanlıurfa Başsavcısı şuan katliamın üstünü örtüyor, suç işliyor. Bununla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) suç duyurusunda bulunduk ve sonucunu bekliyoruz. Eğer AYM’de adil bir karar çıkarsa, şuan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürüten savcı hakkında yasal işlem başlayacak.”

Şanlıurfa Adalet Sarayı’nın kaldırımlarının kendileri için ikinci ev olduğunu söyleyen Ferit Şenyaşar, “Evimizde oturamıyoruz. Biz burada sadece bir oturma eylemi yapmıyoruz, aynı zamanda adalet istiyoruz ve mücadele ediyoruz” dedi. 

‘Savcılarla yapmak istediğimiz görüşmelere polis engel oluyor’

Geçen 100 günde çeşitli engellemelere maruz kaldıklarına işaret eden Ferit Şenyaşar, “Her adliye bahçesine girdiğimizde, davanın akıbeti ile ilgili savcılar ile görüşmek istediğimizde, polisler buna engel oluyor. Savcılar adalet istememizden rahatsız. Eğer savcılar bundan rahatsız oluyorsa, biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘Adaleti sağlayacağız ondan sonra eve gideceğiz’

Ortada bir insanlık suçu olduğunu ve bu suç açığa çıkmadan, katliamı yapanlar yargılanmadan buradan ayrılmayacaklarını yineleyen Ferit Şenyaşar, “Gözaltına alınmayı, ölümü bile göze aldık. Adaleti sağlayacağız, ondan sonra evimize gideceğiz.”  şeklinde konuştu. Ferit Şenyaşar, yaptığı bu açıklamalar sonrası annesi ile birlikte eylemlerine devam etti.  

MA – URFA