Şenyaşar ailesi adalet talebiyle oturma eylemine başladı

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, bir kez daha adalet talebiyle Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Suruç’ta 24 Haziran 2018 genel seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, adalet talebiyle Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Şenyaşar ailesinin dosyaya ilişkin görüşme taleplerinin Urfa Cumhuriyet Başsavcısı tarafından reddedildiği belirtildi.

‘Hastanede yaşananlardan sorumlu hiçbiri tutuklanmadı’

Urfa Adliyesi önünde konuşan Ferit Şenyaşar, Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ve Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na seslendi. Aile bireylerinin Suruç Devlet Hastanesi’nde vahşice katledildiğini hatırlatan Ferit Şenyaşar, ancak hastanede yaşananlardan sorumlu olanlardan hiçbirinin tutuklanmadığına dikkat çekti.

‘Urfa Valisi katliama tanıktır’

Urfa Cumhuriyet Başsavcısının 1 aydır göreve atandığını belirten Ferit Şenyaşar, avukatlarıyla birlikte yaptıkları görüşme taleplerinin reddedildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Annemin gözü önünde babam ve kardeşlerimi katlettiler. Yine Urfa Valisi de bu katliama tanıktır. Vali bize ‘her şey zamanı gelince ortaya çıkar’ diyor. Bizim artık sabrımız kalmadı. Katliamı yapanlar serbest geziyorlar. Yarın öbür gün bizi de öldürmeyeceklerinin garantisini kimse veremez. Katliamda yer alanlar hakkında bir işlem yapılmadığı, savcı ile görüşmemizde ikna edici bir cevap almadığımız sürece adliye önünde bekleyeceğiz. Vicdan sahibi herkesi bu davaya sahiplenmeye çağırıyoruz.”

‘Neden bu zulmü bize yapıyorlar?’

Eşi ve çocuklarının hastanede gözünün önünde katledildiğini söyleyen Emine Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Tutuklu oğlumun bırakılmasını istiyorum. Neden bu zulmü bize yapıyorlar? Hastanede çocuklarımı katlettiler. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar. Savcının yanına gidiyoruz. Bizle görüşme talebini kabul etmiyor. Bende adliye önünde oturacağım. Oğlum bırakılıncaya kadar adliye önünden ayrılmayacağım. Ailemi katlettiler, bir oğlumu da cezaevine attılar. Her şey göz önünde yapıldı. Neden kayıtları çıkarılmıyor?”

Aynı taleple daha önce de oturma eylemi yapmışlardı

Şenyaşar ailesi, 12 Eylül 2019 tarihinde de adalet talebiyle Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlatmış, savcılık ile yapılan görüşme sonrası aynı gün eylemlerini sonlandırmıştı. 16 Aralık 2020 tarihinde de Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, AKP Urfa İl Başkanı ile görüşme talebiyle gittikleri il binası önünde gözaltına alınmıştı.

Bir günlük gözaltı süresinden sonra Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Aile hakkında açılan soruşturma ise daha sonra takipsizlikle sonuçlanmıştı.

MA – URFA