Şenyaşar ailesi CHP ile görüştü: Sesimizi duyun

Adalet talebiyle geldikleri Ankara’da CHP ile görüşen Emine Şenyaşar, tutuklu oğlu bırakılmadan kenti terk etmeyeceğini belirterek, “Yeter artık sesimizi duyun” dedi.

Emine Şenyaşar- Ferit Şenyaşar

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde Haziran 2018’de genel seçim sürecinde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar, oğulları Ferit ve Mehmet Şenyaşar ile birlikte adalet talebiyle Ankara’ya geldi. Şenyaşar ailesi, Ankara’da siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle temaslarını sürdürüyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile dün Meclis’te görüşen Şenyaşar ailesi, daha sonra CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkan Yardımcısı Emine Gülizar Emecan ile görüştü. Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşme sonrası, Şenyaşar ailesi CHP binasının önünde açıklama yaptı.

‘İki yıldır adalet mücadelesi yürütüyoruz’

Ferit Şenyaşar, iki yıldır adalet mücadelesi yürüttüklerini hatırlatarak, adalet mücadelesinin sonuçsuz kalması nedeniyle Ankara’ya geldiklerini söyledi. Suruç’ta AKP milletvekilinin akrabalarının kendilerine yaptığı katliamı dile getirmek için Ankara’da bulunduklarını belirten Ferit Şenyaşar, “4 gündür buradayız. CHP milletvekilleri ile görüştük. Bu davada sonuna kadar yanımızda olacaklarını bildirdiler. Mücadelemiz ve görüşmelerimiz devam etmekte” dedi.

Herkes bu soruşturmaya dahil olsun’

Şenyaşar ailesinin avukatı Bülent Duran, hem bu dosyanın avukatı hem de hak mücadelesinde Şenyaşar ailesinin yanında olan bir insan hakları savunucusu olarak görüşmelerde yer aldığını belirtti. Duran, yargı ve soruşturma makamlarının delilleri kararttıklarını ve soruşturmayı akamete uğrattıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Dolayısıyla her yargılama, her cinayet bir boyutuyla toplumsal barışın meydana gelmesi açısından elzem olarak da hukuka uygun olarak yürütülmek zorunda. Bu katliamın bütün boyutuyla açığa çıkarılmaması durumunda, bu ülkedeki toplumsal barışın ve başta da adaletin yara alacağı çok açıktır. Adalet, hukuk, vicdan kaygısı güden her sivil toplum örgütünün, her hukukçunun, siyasetçinin, her insanın vicdan olarak da bu soruşturmada yer alması gerekiyor. Biz bu sesi yükseltmek adına Şenyaşar ailesinin yanında tüm bu görüşmeleri yürüteceğiz. Herkes bu soruşturmaya dahil olsun, bu annenin sesine ses verin, yoksa herkes ağlamaya başlar. Diğer parti ve sivil toplum örgütleri ile de görüşeceğiz.”

‘Yeter artık sesimizi duyun’

Emine Şenyaşar

Emine Şenyaşar ise adalet taleplerini yineleyerek, cezaevinde olan oğlunun bırakılmasını istedi. Anne Şenyaşar, “Üç tanesini öldürdüler, bunu bıraksınlar. Halil’in (AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız) istediğini yapmasınlar. Suçlu olan bizim çocuğumuz değil, Halil’in akrabaları.”

Aile olarak perişan olduklarını ifade eden Emine Şenyaşar, “Yeter artık sesimizi duyun, oğlum tek başına bir odada kalıyor. Celal’imin çocukları yetim kaldı.” dedi.

Tutuklu oğlu bırakılmadan Ankara’dan ayrılmayacağını söyleyen Emine Şenyaşara, “Benim oğlumu tutukladılar, Halil’in çocuklarına dokunmadılar. Çocuklarımın kanı ile hastane duvarlarını sıvadılar” diye konuştu.

Şenyaşar ailesi, Ankara’daki görüşmelerine saat 14.00’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile devam edecek.

Ne olmuştu?

Urfa’nın Suruç İlçesinde 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin hemen öncesi olan 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları Şenyaşar ailesine iş yerlerinde silahlı saldırıda bulunmuştu. Saldırıda Celal Şenyaşar ve AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Ali Yıldız yaşamını yitirmiş, Adil, Fadıl, Ferit ve Mehmet Şenyaşar kardeşler ise yaralanmıştı. 

Yıldız ve yakınlarının saldırıları, Şenyaşar kardeşlerin kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi’nde de devam etmişti. Hastanedeki saldırıda da, baba Hacı Esvet Şenyaşar ve oğlu Adil Şenyaşar yaşamını yitirmişti. Yaralı diğer kardeşler ise farklı hastanelerde tedavi altına alınmıştı.  

Tedavi sonrası kardeşlerden Fadıl Şenyaşar tutuklanıp cezaevine gönderilirken, Mehmet ve Ferit Şenyaşar kardeşler ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Saldırı anına ilişkin görüntülere rağmen Yıldız ailesinden kimseye dokunulmamıştı. Olaydan 17 ay sonra Enver Yıldız kalabalık koruma grubuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde tutuklanmıştı.

Davanın ilk duruşması 15 Nisan’da nöbetçi Malatya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ikinci duruşma Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Davada Fadıl Şenyaşar ile Enver Yıldız’ın tutuklu 11 sanığın ise tutuksuz yargılandığı davaya 2 Ekim’de devam edilecek. 

MA – ANKARA