Şenyaşar ailesi: Sürekli takip ediliyoruz, suç bulmaya çalışıyorlar

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit, Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları “adalet” nöbetine 127. gününde de devam ediyor.

Keyfi bir şekilde oğluyla birlikte polisler tarafından gözaltına alındıklarını belirten Emine Şenyaşar, “Nereye gitsek sürekli bizi takip ediyorlar. Peşimize düşmüşler, bir suç bulmaya çalışıyorlar. Yükümüzü daha da ağırlaştırmak için.” dedi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın “adalet” mücadelesi sürüyor.

Resmi tatil olmasına rağmen sabah saatlerinde Şanlıurfa Adalet Sarayı önüne gelen Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit, “adalet” nöbetine 127’nci gününde de devam ediyor.

‘Polis bize vurmaya yeltendi’

Dün oğluyla birlikte Urfa kent merkezi girişinde araçlarının polislerce durdurularak keyfi bir şekilde gözaltına alındıklarını anlatan Emine Şenyaşar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kente gelmesi öncesinde gözaltına alındıklarına işaret etti. Emine Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Buldan’ın geleceğini biliyorlardı. Sırf bizi görmesin diye bunları yapıyorlar. Daha önce de aynı şeyi yaptılar. Bizi sürekli bu şekilde engelliyorlar. Başkan gittikten sonra bizi serbest bıraktılar. Bizle gelen bir polis vardı. Sürekli bize zulüm etti. Bize vurmaya yeltendi. Hastanede fenalaştım, oğlum ağladı. O polis bize çok zulüm etti. Neden bize bunu yapıyorlar.”

‘Suç bulmaya çalışıyorlar’

“Benim ailemi kim katletti?” diye soran Emine Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hala bizim peşimize düşmüşler. Adım adım bizi takip ediyorlar. Siz bizim neyimizi gördünüz. Devlet yok, hükümet yok, adalet yok, sadece zulüm var. Ailemden 3 kişiyi öldürdüler. Oğlumu cezaevine koydular. Zulüm hala devam ediyor. Adliyeye girişimiz yasak. Savcı bizimle görüşmek istemiyor. Ortada hiçbir şey yokken ailemi katlettiler. Benim çocuklarım bu devlete vergi veriyordu. Takip evimizin önünde başlıyor. Nereye gitsek sürekli bizi takip ediyorlar. Peşimize düşmüşler, bir suç bulmaya çalışıyorlar. Yükümüzü daha da ağırlaştırmak için.” 

‘Gözaltı kararı yok’

Ferit Şenyaşar ise, Adalet Nöbeti’ne başladıkları günden bu yana 5’inci kez gözaltına alındıklarını dile getirdi. Gözaltına alınmaya artık alıştıklarını söyleyen Ferit Şenyaşar, şunları kaydetti:

“Urfa’ya bir milletvekili ya da bir partinin genel başkanı geldiği zaman bizi ziyaret edeceklerini düşündükleri için bizi gözaltına alıyorlar. Bunu herkes biliyor. Çünkü mağduriyetimiz biliniyor. HDP Eş Genel Başkanı’nın Urfa’ya ikinci gelişi. Bizi de ziyaret edebilirler diye Emniyet bizi hukuksuz bir şekilde gözaltına alıyor. Bu suçtur. Savcının ismini kullanarak gözaltı kararı aldılar. Baro yönetimi ve avukatlarımız devreye girerek görüştükleri savcı; ‘Herhangi bir gözaltı kararı vermedim. Emniyet kendi içinde bir şeyler yapıyor’ diyor. Ben karakoldaki amirle görüştüğümde bize ‘Evet ben kimlik tespiti yaparım ama bunu yapabilmem için ortada bir suç olması gerekiyor’ dedi. Oysaki hakkımda herhangi bir suçlama yoktu.”

‘3 hastane iki karakol dolaştırıldık’

Gün boyu üç hastane ve iki karakol dolaştırıldıklarını söyleyen Ferit Şenyaşar, “Bu bir zulümdür. Adalet talebimizi yerine getirmiyorsunuz, en azından zulüm yapmayın. Annem 65 yaşında, sabahtan akşama kadar burada oturuyoruz. Adalet istiyoruz. 3 insanımız katledildi. Hastanede katliam yapanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış değil. Gelin bu zulme hep beraber ‘dur’ diyelim.”

MA – URFA