Şenyaşar ailesi Urfa Valisi ile görüştü

“Adalet” talebiyle Urfa Adliye önünde oturma eylemi yapan Şenyaşar ailesi, Vali Abdullah Erin ile görüştü. Valinin başsavcı ile görüşmeleri isteğini aile reddetti.

Şenyaşar ailesinin Urfa Adliyesi önündeki oturma eylemi 9. gününde.

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastanede devam eden saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önündeki “Adalet” talepli oturma eylemi 9’uncu gününde.

Önce Emniyet’e sonra Valiliğe

Sabah saatlerinde adliye binası önüne gelerek eylemlerini sürdürmek isteyen anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, Güvenlik Şube Müdürü’nün görüşme talebi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Görüşmeye ilişkin bilgi veren Ferit Şenyaşar, adalet taleplerini yinelediklerini ifade etti.

Şenyaşarlar burada yaptıkları görüşme sonrası, Urfa Valisi Abdullah Erin ile görüşmek üzere Kurtuluş Müzesi’ne geçti. Şenyaşarlar Vali Abdullah Erin ile yaptıkları görüşmede de adalet istediklerini belirtti.  Ferit Şenyaşar, Valinin kendilerine başsavcı ile görüşmeleri için talepte bulunduğunu ancak bunu kabul etmediklerini söyledi. Şenyaşar, görüşmenin devamında Vali Erin’in “Eyleminizi yasal çerçeve içerisinde sürdürebilirsiniz. Sonuna kadar adalet için mücadele edebilirsiniz. Kapımız size açıktır” dediğini aktardı.

‘Başsavcı siyasi baskı altında’

Aile, burada yaptığı görüşmenin ardından eylemlerine devam etmek üzere Urfa Adliyesi önüne geldi. Ferit Şenyaşar, Başsavcı ile görüşmeme nedenlerine ilişkin ise şunları söyledi: “Başsavcının siyasi baskı altında olduğunu düşünüyoruz. Devam eden hastane ayağı soruşturmasında da taraflı bir iddianame kaygısı taşıyoruz. Bu sebeple görüşmenin bir fayda sağlamayacağını düşünüyoruz.”

HDP’den dayanışma ziyareti

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir heyet Adliye önündeki aileye dayanışma ziyaretinde bulundu.

MA / URFA