Şenyaşar ailesinden, Diyarbakır Barosu ve DEVA Partisi’ne ziyaret

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar “adalet” nöbeti eylemleri kapsamında Diyarbakır Barosu ve DEVA partisini ziyaret etti.  

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren (solda) Emine Şenyayar ve Ferit Şenyaşar’ı kabul etti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyasar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, “adalet” nöbetlerinin 116. gününde Diyarbakır’da DEVA partisi ve baroyu ziyaret etti. 

Şenyaşar ailesi, ilk önce DEVA partisine ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Ferit Şenyaşar, 3 yıldır hak ve adalet mücadelesi verdiklerini belirterek, “Yargı yoluyla zulüm devam ediyor. Olayın katilleri bellidir. Fakat 3 yıldır hukuksuz bir şekilde dava açılmıyor. Dayanışması için DEVA’ ya teşekkür ediyoruz. Davamızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ülsen: Adalet sisteminde neden 3 yıldır bir karar verilmiyor?

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, partilerinin Urfa’daki yönetimlerinin de dosyayla ilgilendiğini kaydetti. Ülsen, şunları ifade etti:

 “Olayın detayları bütün kamuoyu tarafından bilinmekte. Bütün yaşanılanlar delil ve tespitleriyle ortada. Fakat bu mücadeleye karşılık alamıyorlar. Devletin temeli adalettir, siz adaleti sağlamadığınız zaman her şey hükümsüz kalacaktır. Bu sadece Şenyaşar ailesinin davası değil bütün Türkiye’nin davasıdır. Onlar kaybederse biz de kaybetmiş olacağız.”

Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Ülsen, “Elleri kolları bağlı olmayan adalet sisteminde neden 3 yıldır bir karar verilmiyor? Adalet mekanizmasında şaibe yaratılmasını değil var olan şaibenin kaldırılmasını istiyoruz.” dedi. Ülsen, Şenyaşar ailesinin yanında yer almaya, zulüm kimden gelirse gelsin mazlumun yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.

Emine Şenyaşar: Adalet istiyoruz bu zulüm yeter

Emine Şenyasar ise, yakınlarının hastane bahçesinde öldürüldüğünü anımsatarak, “Bütün kayıtları sildiler. Cezaevindeki oğlumu bıraksınlar, ailemi katlettiler. Onların çocukları dışarıda rahat rahat dolaşıyor benimkiler öldü. Bu adalet mi? Onlar hırsız ve insanlara zulüm ediyor. Benle bu oğlum tek kaldık. Her yeri dolaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Şenyaşar ailesi, daha sonra hukuki destek için Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti. Burada gözyaşlarına hakim olamayan Emine Şenyaşar, “Bir kağıt parçasıyla adalet arıyoruz. Çocuklarımın kanları hastanedeydi. Hepsini gördüm. Adalet istiyoruz, bu zulüm yeter” dedi. 

Ferit Şenyaşar da dosyaya dair baroya bilgi vererek, “İnsanım diyen herkesin mücadelemize destek vermesini bekliyoruz. Bizi ölümle tehdit ediyorlar ama biz korkmuyoruz. Ya bu yolda öleceğiz ya da adaleti getireceğiz.” diye kaydetti. 

Nahit Eren: Dosyayı aileden, avukatlardan kaçırıyorlar

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de, göreve başladıkları ilk gün Şenyaşar ailesini ziyaret ettiklerini anımsatarak, “Bu olay herkesi üzüyor, insanın boğazı düğümleniyor. Diyarbakır Barosu olarak bütün süreçte ailenin yanındayız. Her avukatın bu dosyaya hassasiyeti var.” şeklinde konuştu.

Eğer toplumun adalet duygusu tatmin edilemezse o ülkede adaletten bahsedilemeyeceğini söyleyen Eren, şunları ifade etti:

“Şenyaşar ailesi nezdinde failler hakkettiği cezayı almazsa toplumun da güveni kırılacak. Türkiye’de bu cezasızlık sorunu her geçen gün derinleşiyor. 3 kişinin ölümünden bahsediyoruz fakat dosyada kısıtlama kararı var. Dosya aileden avukatlardan kaçırıyorlar. Sonuna kadar sürecin takipçisiyiz. Yanlarında olduğunuzun sözünü veriyoruz.”

MA – DİYARBAKIR