Şenyaşar ailesine TİHV’den dayanışma ziyareti

“Adalet” talebiyle 31 gündür oturma eylemlerini sürdüren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’a TİHV Diyarbakır Temsilciliği dayanışma ziyaretinde bulundu.

Ferit Şenyaşar, adalet arayışlarında her türlü kötü muameleye maruz kaldıklarını belirtti.

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ı oturma eylemlerinin 31’inci gününde TİHV ziyaret etti.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” mücadelesine devam ediyor.

Şenyaşar ailesinin “adalet” talebiyle Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları oturma eylemi 31’inci gününde devam ederken, dayanışma ziyaretleri de sürüyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği de aileye dayanışma ziyaretinde bulundu. TİHV Diyarbakır Temsilcisi Murat Aba ile çalışanlar, Şenyaşar ailesini dinledi.

Emine Şenyaşar: Zaten üç yıldır yaşamıyoruz

Emine Şenyaşar, şahit olduğu hastanedeki katliamı ve son bir ayda adalet nöbetinde yaşadıklarını anlattı. Oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Emine Şenyaşar, şunları dile getirdi:

“Oğlum hukuksuz yere tutuklu. Onun serbest bırakılmasını istiyorum. Burada oturduğumuzda sürekli müdahale ediyorlar. Evde oturamıyoruz, bir ay geride kaldı, bir yıl da sürse, adalet gelene kadar burada oturacağım. Zaten 3 yıldır yaşamıyoruz. Öldürseler de buradayız. Bizi katledenleri tutuklayın.”

Ferit Şenyaşar: Her türlü kötü muameleye maruz kalıyoruz

Kentte valilik tarafından alınan eylem ve etkinlik yasağının sadece kendileri için geçerli olduğunu dile getiren Ferit Şenyaşar, “Biz savcılığa dilekçe verdik, sonucunu bekliyoruz, bize müdahale ediyorlar. Her türlü kötü muameleye maruz kalıyoruz. Olay bir bütündür, failler aynı kişiler ama dava iki dosyaya ayrılıyor.” diye konuştu.

Savcılığa ‘gereğini yapın’ çağrısı

Üzerine “Adalet” yazdığı A4 kağıdını heyete gösteren Ferit Şenyaşar, “Bu kağıdı (‘Adalet’ yazılı A4 kağıdı) açıp adliye binası önünde oturduğumda, yüzlerce polis müdahale edip gözaltına alıyor. Ülkenin geldiği durum bu. Ortada bir katliam var, ona ilişkin bir karar çıkmıyor. Savcılık ‘23 kişi tespit ettik’ diyor, o zaman gereğini yapın, neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.

TİHV: Destek vermeye hazırız

TİHV Sosyal Hizmet Uzmanı Mustafa Altıntop da, dayanışma amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti. Altıntop, “Umarım maruz kaldığınız bu hukuksuz uygulamaların üstesinden gelirsiniz. Bu yönde bir temennimiz var. Bu süreçte elimizden ne geliyorsa, size destek vermeye hazırız.” dedi.

MA – URFA