Şenyaşar ailesinin ‘adalet’ nöbeti 106. gününde sürüyor

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları “adalet” nöbeti 106. gününde.

Ferit Şenyaşar, “Biz burada bir oturma eylemi yapmıyoruz, bir hak mücadelesi veriyoruz.” dedi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet mücadelesi sürüyor.

Şanlıurfa Adalet Sarayı binasının çevresindeki bariyerlerin önüne gelen Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar, “adalet” nöbetlerini 106. gününde de sürdürüyor. Nöbet eyleminde, “Bir anne 106 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı’nın önünde adalet nöbeti tutuyor. 2 evladı ve eşi hastanede katledildi. Katliamın içinde milletvekili olduğu için 3 yıldır dava açılmıyor” dövizi taşınıyor.

‘Hak mücadelesi veriyoruz’

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Ferit Şenyaşar, “Adalet mücadelemiz bugün 106’ncı gününde. Biz burada bir oturma eylemi yapmıyoruz, bir hak mücadelesi veriyoruz. 106 gündür adliye önündeyiz, davamız ile ilgili her şey açık ortada olmasına rağmen hiçbir gelişme yok.” dedi. 

Eylemlerine yönelik desteğin gün geçtikçe büyüdüğünü dile getiren Ferit Şenyaşar, mücadelelerinin sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi. Ferit Şenyaşar, “Adliyede en son savcılar ile görüşme talep etiğimizde reddetmişlerdi. Madem savcılar bizimle görüşmüyor bugün dilekçe vererek yazılı olarak nedeninin tarafımıza iletilmesini talep edeceğiz. Ne cevap verecekler merak ediyoruz, verdikleri cevabı kamuoyuyla paylaşacağız.” diye konuştu. 

‘Hukuk yoluyla nasıl zulüm yapılır herkesin görmesini istiyoruz’

Kendileriyle dayanışmak isteyenleri Urfa adliyesi önüne çağıran Ferit Şenyaşar, “Buradayız dayanışma için herkesi buraya davet ediyoruz. Urfa Adalet Sarayı’nda ‘hukuk’ yoluyla bir nasıl zulüm yapıldığını herkesin görmesini istiyoruz. Söylediklerinize inanmayan insanlar varsa deliller, kanıtlar ile her şeyi ispatlamaya hazırız.” dedi.

‘Tutuklu oğlum bırakılmadan tedavi olmayacağım’

Emine Şenyaşar da savcının kendileriyle görüşmekten kaçındığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Artık gözlerim görmüyor. Antep’te muayene oldum ve doktor, ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Tutuklu oğlum (Fadıl Şenyaşar) bırakılmadan tedavi olmayacağım ve buradan ayrılmayacağım. Öleceksem burada öleyim. Adliye binası herkese serbest ama bize yasaklanmış. Hastane kayıtları çıkarılsın, Savcı bizim ahımızı almasın. Katliam yapanlar yakalansın. Neden yakalanmıyorlar?” 

Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesabı Twitterdan Emine Şenyaşar’ın eylemlerinin 101’inci gününde İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifinin destek ziyaretinde yaktığı ağıtların yer aldığı görüntüyü paylaştı. Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP, Saadet Partisi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Meclis Genel Kurulu hesaplarının etiketlendiği paylaşımda, şu ifadeler yer aldı:

“İnsanlar her gün bu ağıtlar eşliğinde, Şanlıurfa Adalet Sarayı’na giriyor. Herkes davayı çok iyi biliyor. Yargı güçlünün karşısında el pençe divan durup, suspus!”

MA – URFA