Şenyaşar ailesinin oturma eylemi 26’ıncı gününde

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde “adalet” talebiyle başlattıkları oturma eylemi 26’ncı gününde.

Şenyaşar ailesi, adalet sağlanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu. 

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” mücadelesi sürüyor.

Adliyenin kapalı olması nedeniyle adliye binasına yakın bir alanda süren oturma eyleminin 26’ıncı gününe, saldırıda yaralı kurtulan Mehmet Şenyaşar da dahil oldu.

‘Hastanedeki katliama ilişkin yargılama yapılmadı’

Ferit Şenyaşar, dün Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kardeşi Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verilmesi kararını Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Davada, Suruç Devlet Hastanesi’nde yapılan katliama ilişkin yargılamanın yapılmadığını belirten Ferit Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Ortada bir katliam var, bir aile yok edilmiş, bununla ilgili herhangi bir yargılama yapılmadı. Asıl katliam Suruç Devlet Hastanesi’nde yapıldı. Bu katliamla ilgili soruşturma Şanlıurfa Başsavcılığı’nda. Bu dosyayla ilgili hala gizlilik kararı bulunmakta, bu dosya açılana kadar biz her gün buraya gelerek, ‘Adalet’ mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

 ‘Adil yargılama yapılırsa kardeşim serbest bırakılır’

Mahkeme heyetinin siyasi baskı altında olduğunu dile getiren Ferit Şenyaşar, adil yargılama yapılması durumunda kardeşi Fadıl Şenyaşar’ın serbest kalacağını söyledi. Şenyaşar, “İş yerimizin kamera görüntüleri var, onları izlediğimizde 5 kardeş olarak yaptığımız bütün eylemler meşru müdafaa kapsamındadır. Bu cezayı kabul etmiyoruz, avukatlarımızla beraber Pazartesi günü istinafa başvuracağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Kamuoyuna dayanışma çağrısı

Bir insanlık suçunun işlendiğine vurgu yapan Ferit Şenyaşar, kamuoyuna şu çağrıda bulundu:

“Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin desteğine ihtiyacımız var. Biz bu olayda kurban seçildik, vicdanı olan herkes bu davanın takipçisi olmalı. Adalet istemeye devam edeceğiz, tüm engellemelere rağmen buradayız. Bizi yerlerde sürükleseler de öldürseler de biz talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Buradayız, dayanışma için bizi ziyaret etmek isteyen herkesi buraya bekliyoruz.”

 ‘Evimden 3 kişi toprak altına biri cezaevine girdi’

Verilen karara tepki gösteren Emine Şenyaşar da “Adalet” sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini yineledi. Tek taleplerinin adalet olduğunu vurgulayan Emine Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Hastanede katliam oldu, kayıtlar saklanıyor. Benim evimden 3 kişi toprak altına girdi, bir tanesi de cezaevinde. Saklanan kayıtlarımız ortaya çıkarılmadan, biz buradan ayrılmayacağız. Niye bize bu zulmü yapıyorlar. Ben oğlumu bekliyorum, bıraksınlar. Bizi öldürseler de adalet istemeye devam edeceğiz. Artık evde oturamıyorum, ilaçlarla ayakta kalıyorum. Bu nasıl devlet, katliam yapanlar serbest, katliama uğrayanlar tutuklu. Allah’ım sen yanlarına bırakma.”