Şenyaşar ailesinin oturma eylemi 35’inci gününde

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın “adalet” talebiyle başlattığı oturma eylemi 35’inci gününe girdi.

Ferit Şenyaşar, hastane saldırısında tespit edilen 23 kişi hakkında yasal işlemlerin başlatılmasını istedi.

Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde adalet arayışını sürdürüyor. Fotoğraf: MA

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” mücadelesine devam ediyor.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; sabah mesai saatinde adliye önüne gelen Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, binanın girişindeki beton bariyerlerin önünde oturma eylemlerine devam etti.

‘Ben buradan kalkmayacağım’

35 gündür oturma eylemini sürdüren Emine Şenyaşar, adalet talebini yineleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ailemden 3 kişiyi öldürdüler, bir tanesine de hüküm verdiler. Çocuklarımı öldürenler ortalıkta serbestçe geziyorlar. Ben buradan kalkmayacağım. Beni de öldürsünler. Bu katliamı yapanları yakalasınlar. Hastanede çocuklarımı öldürdüler. Hastanedeki kayıtları çıkarsınlar. Hiç vicdan yok mu? Bu nasıl bir devlet? Neden dürüst davranmıyorlar.”

‘23 şüpheli hakkında gerekli yasal işlemler yapılsın’

Ferit Şenyaşar ise, ailesinin katledilmesiyle kendilerine yönelik bir insanlık suçu işlendiğini ifade etti. Hastanedeki saldırıya ilişkin soruşturmaya bakan dosya savcısı ile daha önce yaptıkları görüşmede kendilerine 23 şüphelinin tespit edildiğinin söylendiğini hatırlatan Şenyaşar, şunları kaydetti:

“Bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak, tutuklanacaklar. Biz daha sonra buradan kalkacağız. Bu insanlık suçunu işleyenler yakalanmayıncaya kadar annem ile birlikte burada olmaya devam edeceğiz.”

“Bu mücadelemiz herkesin mücadelesidir” diyen Ferit Şenyaşar, herkesi mücadelelerini sahiplenmeye çağırdı.