Sera Kadıgil CHP’den istifa etti

CHP’den istifa ettiğini açıklayan Milletvekili Sera Kadıgil, Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldı.

Kadıgil, “Ayrılığın sebebi ne bir kavga ne de bir tartışma. Tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşınızdayım.” dedi.

CHP Milletvekili Sera Kadıgil Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı açıklamada partisinden istifa ederek TİP’e katıldığını duyurdu. Kadıgil, “Hayatımın hem en zor hem en heyecanlı açıklamasını yapmak üzere huzurunuzdayım. Zor, çünkü bugün itibariyle çok sevdiğim evimden, beni eğitip bugünlere getiren partimden istifa etmiş bulunuyorum.” dedi.

“Havuz medyasından arkadaşların heyecanlanacağını tahmin ediyorum ama öncelikle şunu ifade edeyim, kimse boşuna sevinmesin.” diyen Kadıgil, çünkü ağzından bunca yıllık partisine, yoldaşlarına zarar verecek herhangi bir itham duyulmayacağını söyledi.

‘CHP bana hayalini bile kuramadığım bir yol açtı’

CHP’nin kendisine hayalini bile kurmadığı bir yol açtığını ifade eden Kadıgil, “Birçok yoldaşımın teveccühüyle 3 dönem parti meclisi üyesi ve bir dönem milletvekili olarak onurlandırdı.” diye kaydetti.

‘AKP karanlığından kurtarmak için her daim yan yana olacağım’

Kadıgil, şunları ifade etti: “Artık aynı çatı altında olmasak da ülkemizi AKP karanlığından kurtarmak için her daim yan yana ve omuz omuza olacağımızdan zerre şüpheniz olmasın. Çünkü ben bu adımı bu mücadeleye köstek olmak için değil bilakis biraz daha solunuzdan destek olabilmek için atıyorum. Hem önümüzdeki tarihi seçim sürecinde hem de elbirliğiyle yaralarımızı sarma aşamasına geçtiğimizde, hepimizin iyiliğine olduğunu düşündüğüm bir yola çıkıyorum. Bilin ki ülkem için doğru olduğuna inandığım şeyi yapıyorum. Fikrim hür, vicdanım rahat.”

‘Tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşınızdayım’

Ayrılığının sebebinin ne bir kavga ne de bir tartışma olmadığını söyleyen Kadıgil, “Tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşınızdayım. Bugün AKP ve küçük ortağının ülkeyi sürüklediği karanlıkta Cumhuriyet Halk Partisi’nin sırtına tarihi bir sorumluluk yüklenmiş durumda. Çok farklı kesimden görüşleri demokrasi ortak paydasında buluşturmak hem zorunlu hem meşakkatli bir sorumluluk.” dedi.

Tüm gücüyle siyaset yapmaya Gezi Direnişinden sonra, orada gördüklerinden, öğrendiklerinden, bozulan ezberlerinden sonra başladığına vurgu yapan Kadıgil, şöyle devam etti:

“Ve kendime bir söz verdim, asla profesyonel bir siyasetçiye dönüşmeyecektim. Aktivisttim ve böyle kalmakta inat edecektim. Örgütlü kadın hareketinin hepimize öğrettikleri sayesinde yüzleştiğim toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yaptığım okumalar, gururla söylemeliyim ki beni azılı bir feminist haline getirdi. Ve yine geç kalarak da olsa nitelikli bir sosyal demokrat olmak üzere çıktığım yol ise beni bir kez daha ne mutlu ki Denizlerin yoluna çıkarttı… İşte o yol, o ruh bugün bu mecliste temsil ediliyor ve artık Türkiye’nin ilk kadın genel başkanının, Behice Boran’ın partisinin meclis grubunu, ikisi bıyıklı üç erkeğe terk etmeye gönlüm razı gelmiyor.”

Kadıgil, inandığı değerleri açıkça ve yüksek sesle savunmak için, bu düzeni biraz düzeltmeye değil, tümden değiştirmeye çalışmak için, dünya görüşüne daha yakın gördüğü TİP’e katıldığını belirtti.

Yeni1Mecra