Serbest kalan öğrencilerden mücadele çağrısı

AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eylemlerinde gözaltına alınan ve serbest bırakılan 18 öğrenci, adliye önünde açıklama yaptı.

Serbest bırakılan Boğaziçili öğrenciler: “Sizin adalet saraylarınız üniversitelileri yargılayamayacak. Sizleri biz yargılayacağız.”

Gözaltılarla direnişlerinin bastırılmaya çalışıldığını belirten öğrenciler, mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eylemlerinde gözaltına alınan öğrencilerden 18’i Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılmalarının ardından adliye önünde açıklama yaptı. Öğrencilere, adliye önünde bekleyişlerini sürdüren öğrenciler ve gençlik örgütleri de destek verdi. “Üniversite yargılanamaz”, “Gençlik kazanacak” ve “Melih Bulu seni istemiyoruz” dövizleri açan kitle, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, ” Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları attı.

‘Biz yargılayacağız’

Açıklamada ilk sözü alan öğrenci Hivda Selen, “Kayyum rektör istemiyoruz” demenin suç sayılmaya çalışıldığını söyledi. Selen, “İşte bugün buradayız. Buradan şunu söylemek istiyoruz. Sizin adalet saraylarınız üniversitelileri yargılayamayacak. Sizleri biz yargılayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Direniş devam edecek’

Ardından konuşan serbest bırakılan öğrencilerden Ekinsu Gündoğan, direnişlerinin gözaltılarla bitirilmeye çalışıldığının altını çizerek, “Bizim direnişimiz sürecek. Yaptıkları her baskıda direnişimiz artacak” diye konuştu.

‘Yanlarında olacağız’

Son olarak söz alan öğrencilerin avukatlarından Ezgi Önalan yaşanan süreci anlatarak, onlarca avukatın gözaltındaki öğrencilerle ilgilendiğini belirtti. Önalan, “Demokratik haklarını kullanan öğrencilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Hukuksuz olan suçlamalarla ev baskınları gerçekleştirdiler. Gözaltında işkence yaptılar. LBGTİ+ arkadaşlarımız tacize maruz kaldılar. Hala ölüm tehditleri alıyorlar. Bu durumu bu hale getirenler öğrenciler değildir. Öğrenciler yalnızca protesto haklarını kullandılar. Bunu dile getiriyoruz ve dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenciler sloganlar eşliğinde dağıldı.

MA