Şerife Yağlıkara: Evladım geri gelmeyecek ama katilleri serbest gezmeyecek

Ankara’nın Polatlı ilçesinde 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’yı öldürme suçundan Uğur Koçyiğit’e 42 yıl hapis cezası ve ona yardım eden annesi Huriye Koçyiğit’e ise 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi.  

Anne Şerife Yağlıkara, gözyaşlarını tutamayarak yaptığı açıklamada, “Biliyorum ki evladım geri gelmeyecek ama en azından katilleri serbest gezmeyecek.” dedi.

Eylül Yağlıkara’nın annesi Şerife Yağlıkara gözyaşlarını tutamadı Fotoğraf: AA

Ankara’nın Polatlı ilçesinde 22 Haziran 2018’de kaybolduktan sonra cansız bedeni bulunan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara cinayetinin faili Uğur Koçyiğit ve ona yardım ettiği belirlenen annesi Huriye Koçyiğit’in yargılandığı davada karar çıktı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Uğur Koçyiğit, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuksuz sanık Huriye Koçyiğit, Eylül’ün annesi Şerife ve babası Halil İbrahim Yağlıkara, taraf avukatları ile müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Fotoğraf: AA

Sanığın arkasındaki Türk Bayrağı kaldırıldı

Beyanlara geçilmeden önce SEGBİS odasında sanık Koçyiğit’in arkasındaki duvarda asılı olan Türk Bayrağı, mahkeme başkanın talimatıyla kaldırıldı. Bunun üzerine duruşma salonundaki izleyiciler başkanın talimatını alkışladı. Savcı, önceki celse sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Ardından savunma yapmaları için sanıklara söz verildi.

Sanık Uğur Koçyiğit, bazı tanıkların, savunmasını doğrulayacak şekilde beyanda bulunduğunu söyleyerek suçsuz olduğunu iddia etti. Tutuksuz sanık Huriye Koçyiğit de olay günü Eylül’ü görmediğini belirterek, “O gün pazara gitmiştim, bir dahilim yok. Kimse çocuk katili olmak istemez, suçsuzum.” dedi.

Sanık Koçyiğit’e 42 yıl hapis cezası

Beyanların ardından mahkeme heyeti, ilk duruşması 17 Mayıs 2019’da görülen dosyayı karara bağladı. Buna göre, sanık Uğur Koçyiğit, “çocuğu kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “çocuğa nitelikli cinsel istismar” suçundan 30 yıl, “çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ‘takdir indirimi’ yapmadı

Söz konusu cezaları üst sınırdan veren mahkeme, sanık hakkında takdir indirimi yapmadı. Sanık Huriye Koçyiğit de “çocuğu kasten öldürmeye yardım” suçundan 13 yıl 4 ay, “çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, hükümle birlikte Uğur Koçyiğit’in tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Şerife Yağlıkara (ortada) Halil İbrahim Yağlıkara (sağda) Fotoğraf: AA

Anne Yağlıkara: Evladım geri gelmeyecek en azından katilleri serbest gezmeyecek

Anne Şerife Yağlıkara, adliye çıkışında gazetecilere açıklama yaptı. Konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayan anne Yağlıkara, evlat acısının katlanılması zor bir duygu olduğunu dile getirerek, şunları ifade etti:

“Evladımı kaybettim, ona üzülüyorum. Katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasına ise seviniyorum. Biliyorum ki evladım geri gelmeyecek ama en azından katilleri serbest gezmeyecek. Başka annelerin canı yanmayacak.” Anne Yağlıkara, evladına duyduğu özlemin hiçbir zaman bitmeyeceğini belirtti.

Baba Yağlıkara: Destekle ayakta kalmayı başardık

Baba Halil İbrahim Yağlıkara da olayın ilk gününden bu yana basının, sivil toplum kuruluşlarının ve avukatların kendilerini yalnız bırakmadığını, onların verdiği destekle ayakta kalmayı başardıklarını anlattı.

Adaletin yerini bulduğunu belirten baba Yağlıkara, “Eylül hiçbir zaman gelmeyecek ama başka Eylüller ölmeyecek, başka anne babalar yanmayacak, başka çocuklar katledilmeyecek ve tacize uğramayacak. Türkiye’ye örnek bir olay oldu.” dedi.

Kaynak: AA