Servet Turgut’un ölümüne ilişkin Yeneroğlu: Bakan masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı

DEVA Partisi milletvekili Yeneroğlu, sağlıklı olarak gözaltına alınan Servet Turgut’un ağır işkence izleriyle hastaneye bırakıldığını belirterek, “Bakan çıkıp masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı, nasıl olsa bu durumda işkence de meşru.” dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı belirtilen ve 20 gündür yoğun bakımda olan Servet Turgut’un yaşamını yitirmesine ilişkin sosyal medya hesabı Twitterdan paylaşımda bulundu.

‘Ağır işkence izleriyle hastaneye bırakılmıştı’

Yeneroğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Ağır işkenceye dayanamayan Servet Turgut’a Allah’tan rahmet dilerim. Gerçekten kahredici. Sağlıklı olarak gözaltına alınan Servet Bey ağır işkence izleriyle hastaneye bırakılmıştı. Bakan çıkıp masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı, nasıl olsa bu durumda işkence de meşru. Başsağlığı için telefona elim zor gitti. Oğlu Hüseyin Beyi aradım. 3 kuru başsağlığı cümlesi.”

‘Böyle bir gaddarlığa vicdan dayanır mı?’

Ateşin düştüğü yeri yaktığını belirten Yeneroğlu, “Düşünün ki babanız sağ ve salim teslim alınıyor ve ağır işkence görmüş o beden size teslim ediliyor. İçişleri de çıkıp mukavemet durumunda düştü diyebiliyor. Böyle bir gaddarlığa vicdan dayanır mı? Bu kadar zalimliği hangi evlat kaldırabilir?” dedi.

‘Gerçekten hukuk devleti olsaydık suçlular ağır cezalar alırdı’

Yeneroğlu, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı: “Ama katledilen nasıl olsa öteki, bize ne ki? Kim bilir ne yapmıştır, bakan nasıl olsa yalan söylemez, ailesi de hesap sormaktan korkar. Korkmasa da kapatırız anlayışı. Bildik durumlar. Gerçekten hukuk devleti olsaydık o işkenceyi yapanlar hemen açığa alınır, etkin soruşturma yapılır, tüm suçlular en ağır cezaları alırdı. İçişleri Bakanı da basının önüne çıkar, gerçeği anlatır ve hesap verirdi. Bizde farklı. Çünkü Van’lı Servet Amca eşit vatandaş değil…”