SES’e yönelik gözaltılara tepkiler sürüyor

SES yönetici ve üyelerinin dün yapılan operasyonla gözaltına alınması İstanbul, Antalya, Batman, Urfa, Antep’te protesto edildi.

Sendikal faaliyetlerin suç sayılamayacağına dikkat çekilen protestolarda, gözaltındakilerin derhal serbest bırakılması istendi.  

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üye ve yöneticilerinin dün polis baskınlarıyla gözaltına alınmalarına karşı protestolar sürüyor. SES İstanbul şubelerinin Çapa Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklamaya çok sayıda SES üyesi katıldı. Açıklamada, “Sendikal faaliyetler suç değildir. Sağlık hakkı mücadelesi yürüten arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” pankartı açılarak, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

‘İktidar demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor’

SES Aksaray Şubesi Eşbaşkanı Özkan Gökbayrak, siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir dönem yaşadıklarını belirterek, iktidarın kirli ilişkilerinin deşifre olması sonucunda gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine yönelik gözaltı operasyonların yapıldığını ifade etti. 

Gökbayrak, “İşyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak, demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu tarz yöntemlerle ülkenin bekası için mücadele ediyormuş süsü verip, kendi bekalarını korumaya çalışıyorlar.” dedi. Gözaltındaki arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Gökbayrak, “SES üzerindeki baskılara son verilmelidir” şeklinde konuştu.

Arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz’

KESK Antalya Şubeler Platformu, sendika binası önünde açıklama yaptı. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, pandemi nedeniyle 433 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, şunları ifade etti:

“Özlük haklarımızın zedelendiği bir dönemde arkadaşlarımız gözaltına alındı. Mafyalar ve siyaset ilişkilerini gündemden düşürmek için toplum sağlığı için mücadele edenleri gözaltına alıyorlar. Sağlık alanındaki yolsuzlukları örtbas edenler bilsinler ki arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar, mafyayla uğraşsınlar. Savcılıktan çağrılsalar gidip ifade verecekken arkadaşlarımızı hukuksuz bir biçimde evlerinden gözaltına aldılar.”

‘Ölümleri engellemeyenler ölümler olmasın diye mücadele edenlere yöneldi’

KESK Batman Şubeler Platformu da, SES Batman Şube binasında basın açıklaması yaptı. “Emek, demokrasi ve sendikal mücadelemiz engellenemez, gözaltılar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, platformun dönem sözcüsü Deniz Topkan konuştu. Pandeminin başından bugüne kadar 417 sağlık emekçisi ve 46 bin 446 yurttaşın yaşamını yitirdiğine işaret eden Topkan, ölümleri engellemeyenlerin “ölümler olmasın” diye mücadele edenlere yöneldiğini söyledi.

Topkan, “Buradan bir kez daha KESK şubeleri olarak ifade ediyoruz. Emek, demokrasi ve sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız.” dedi.

 ‘Gözaltına alınanlar bir an önce serbest bırakılsın’

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, SES Urfa Şubesinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Urfa Şubesi Kadın Sekreteri Selma Ateş, “Emek, demokrasi ve sağlık hakkı mücadelemiz engellenemez” dedi. “Çağırdıklarında ifadeye rahatlıkla gidebilecek, işyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor” diyen Ateş, gözaltına alınanların biran önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

SES Gaziantep Şubesi de sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Antep Şubesi Hukuk ve TİS Sekreteri Özlem Çakır, “Halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın.” dedi.

Kaynak: MA