Sevinç

Hacer Buyruk

Kuş ötüşü, pınar akışı, sesinin günbegün, gecebegece daha bir parlayışı adsız yıldızımın; renklerden kızılcık, iki dudağımın arasında gülüşlerime dolan gül adları, adsız yıldızımın ad oluşu, balkonda sofra örtüsü çırparken göklere dönüşüm, onun bana şöyle bir bakışı, yüzüme göz kırpışı, aklımla benim, güzel aklımla.

Uzanışım, dokunuşum, bulup bulunuşum, erişim;

Aklım benim, güzel aklım, tepelere ağaçlar diktiğim, tohumların içinden mayhoş meyveler yediğim, geniş zamanların derin katmanları, aklım benim güzel aklım, ellerimdesin, gözlerimdesin, nasıl sevesim geliyor seni, bu ılık bu ilk sıcakların içinde beni yaşattığın, bilmem nasıl sevilir daha, bu büyük becerin, üzüntülerden sevinç yarattığın.

Bulutum, yağmurum, tekliğimdeki eşim;

Bir romanın ilk cümlesiydi hepsi, ne sonraki sayfalarla bir bağı vardı ne sonuyla ilgisi, böyle kurdun bütün aşkları, tuhaf bir meydan okumayla evet, kaybettikçe kazandığın, terk ettikçe artırdığın, aklım benim, güzel aklım.

Uykuda bile güzelsin, uçtuğum gökleri gök yaptın, donattın gittiğim bahçeleri, defalarca taşındım da, bıkıp usanmadan perdeledin elbisem olacak evimin pencerelerini. Uykuda bile benimlesin ve çok güzelsin; inkâr gibi olmasın değil mi ya, söylemeden geçmeyeyim, bir delikanlının göğsünden çözdürdün düğmeleri, dolaştırdın kuzguni siyah saçlarında, senden doğan ellerimi. Alıp bir de uyanışıma getirdin, unutmadın, o serin o sersemleten öpüşleri, o genç, o kırılıveren sakalların yüzümü çizişlerini.

Unutmaktan ve anımsamaktan taçlar yapıyorsun aklım, güzel aklım, bahara nasıl da benziyorsun. Üşümüş kolların, kıştan henüz çıktık evet, bir şal al üstüne, sarın, pencereden bak, yaz, okuyan pencerene baksın, Güneşin yetmediği yerlerde tuz dök üstüne buzların. Aklım, güzel aklım, hazırla yüzünü buluta vermeye, üzüntünü değerli görmeye, hazırla giysinin içindeki hasret çekenle konup göçmeye, hazırla kendini, sevinç’e doğan gözyaşlarını karşılamaya, ey aklım, zaman nisana yağmurlarla yakın, güzel aklım, terket öğretilmiş ne varsa ve kendinden edin, ölüm hakkında ne varsa.