HDP’ye her kesimden destek sürüyor

HDP’ye destek ve dayanışma ziyaretleri devam ediyor. Bugün de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Ankara Kadın Platformu, DSİP, HDK, Tüm Emekli-Sen ile SHP eski Genel Başkanı ve eski bakanlardan Murat Karayalçın HDP Genel Merkezini ziyaret etti.

Görüşmelere HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra HDP Sözcüsü Ebru Günay, eş genel başkan yardımcıları Tuncer Bakırhan, Tülay Hatimoğulları, İlknur Birol ve MYK üyesi Hüseyin Taka katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Onur Şahin Kobani olayları bahane edilerek haksız, hukuksuz bir şekilde gözaltıların yaşanmasına karşı HDP ile dayanışma içinde olduklarını belirterek, “Alevi örgütlülüğü olarak her türlü hukuksuzluğa karşı yanınızdayız. Bizler de Sivas Katliamından bugüne adalet arayan bir örgütüz. Son dönemde iktidar, Türk-İslamcı bir anlayış doğrultusunda HDP’ye dönük bir marjinalleştirme, selam vereni terörist ilan etme ve halkın iradesine darbe vuracak şekilde kayyım uygulamalarına başvuruyor. Biz bu uygulamalara da bugünkü haksız gözaltılara da karşıyız. Sizlerle dayanışma içindeyiz” dedi.

HDP’ye saldırı TBB ve TTB’ye yönelik saldırının devamıdır

Fotoğraf: Cansu Erginkoç

Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticisi Mustafa Çınar da muhalefete dönük bu saldırıların devam edeceğini belirterek, “Bunun sona ermesi için toplumsal muhalefetin kendisine çeki düzen vermesi ve barış söylemini daha yüksek dillendirmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Can Irmak Özinanır ise, “HDP yöneticilerinin gözaltına alınması, geçtiğimiz günlerde barolara, TTB’ye yönelik baskıların bir devamıdır. HDP’lilere dönük gözaltı dalgası seçme ve seçilme hakkına, demokratik muhalefet yapma hakkına bir saldırıdır” dedi. Özinanır, ayrıca HDP’nin bütün bu saldırılara karşı yaptığı “anti-faşist” blok çağrısının da kendilerini heyecanlandırdığını dile getirdi.

Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ise HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar, Pervin Buldan ve parti yöneticileriyle görüştü. Karayalçın, HDP’ye saldırılara işaret ederek, “Son yaşadığımız olaylar nedeniyle Sayın Sancar ve Buldan’a geçmiş olsun dileklerimizi sunma olanağını bulduk” dedi.

Murat Karayalçın, HDP’ye destek ziyaretinde bulundu – Fotoğraf: Cansu Erginkoç

Buldan: İktidar yönetememe krizini, başarısızlığını muhalefete saldırarak bertaraf etmeye çalışıyor

Destek ziyaretlerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şunları söyledi:

Bu zor günleri dayanışarak atlatacağımıza yürekten inanıyoruz. HDP ve Kürtler olarak bunlara çok yabancı değiliz. Zaman zaman bu tür operasyonların yapıldığı ve son zamanlarda bu saldırıların arttığını görüyoruz. Bunun sebepleri var. Şu an Türkiye’de AKP ve ortağı MHP’nin bu ülkeyi yönetemediğini görüyoruz. Gittikçe sıkışan, gittikçe bir çıkmazın içine sürüklenen, bir bataklığa saplanan hem bölgesel anlamda hem de içeride bir yönetememe durumu var. Her ellerini attıkları işten başarısız çıkıyorlar. Bu başarısızlıklarını da muhalefet üzerinde baskı ve şiddet politikasını yaygınlaştırarak bertaraf etmeye çalışıyorlar.

Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Türkiye halkları, Türkiye toplumu ve dünya aslında AKP’nin ülkeyi yönetmediğini ve gidici olduğunu biliyor. Bunlar da bunu gördükçe daha çok saldırıyorlar. Saldırdıkları, kin ve nefretlerini kustukları ana merkez aslında HDP ve Kürtler. Gözaltına alınan arkadaşlarımız yıllarca bu ülkede siyaset yapan, Türkiye’nin demokrasisi, barışı için mücadele arkadaşlarımızdır. Bu haksız ve hukuksuz operasyonu kabul etmediğimizi belirtmek isterim. Bunun çok farklı sebepleri var. Kobani meselesini 6 yıl sonra yeniden gündeme getirmek, bunun üzerinden tekrar bir algı operasyonu yapmak Türkiye’de AKP’nin yönetememe durumunun bir göstergesidir. Desteklerini ifade eden siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve herkesin bize verdiği katkı sayesinde moralliyiz.

Yeni1Mecra