Sıcak hava dalgası narenciyeyi vurdu

Mersin’in Tarsus ilçesinde geçen hafta Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle narenciye ürünleri zarar gördü.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Avcı, “Sıcaklardan dolayı 110 bin dekarlık narenciye alanın 85 bin dekarlık alanı zarar gördü.” dedi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde geçtiğimiz hafta Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle narenciye ürünleri zarar gördü. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veysi Avcı, Mersin’in Tarsus ilçesinde narenciye bahçelerinde incelemelerde bulunarak üreticilerle görüştü.

‘Sıcaklık narenciye ağaçlarına zarar verdi’

Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta hava sıcaklığının ilçede 46 derecelere kadar yükseldiğini ve bu durumun olgunlaşma aşamasında olan narenciye ağaçlarına zarar verdiğini belirtti.

‘Çiftçiler zor durumda’

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veysi Avcı

İlçede 110 bin dekarlık alanda mandalina, limon ve portakal üretimi yapıldığını ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz günlerde Afrika üzerinden gelen ve ülke genelinde etkili olan sıcaklar Tarsus’ta da etkisini gösterdi. Aşırı sıcak havanın ardından çıkan poyrazla birlikte özellikle narenciye ağaçlarımızı yeni yetişme aşamasında olan narenciye ürünleri büyük zarar gördü. Meyveler sıcaktan dolayı kurudu. Sıcaklardan dolayısıyla 110 bin dekarlık narenciye alanın 85 bin dekarlık alanı zarar gördü.”

Çiftçilerin zor durumda olduğuna dikkat çeken Avcı, bu noktada yetkililerden destek beklediklerini söyledi. Avcı, ayrıca hasat döneminde olan bazı sebzelerin de zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

AA – MERSİN