Şiddet gören kadınlar için oteller sığınak haline getirilecek

Belçika Adalet Bakanı Zuhal Demir, erkek şiddetine uğrayan kadınların sığınması için oteller zinciri ile anlaşma yaptıklarını açıkladı.

Demir, anlaşmayla oteller zincirinin kadınlar için sığınak haline getirileceğini belirtti.

Belçika Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı Zuhal Demir Fotoğraf: artıgerçek.com

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina nedeniyle çok sayıda ülkede kadına yönelik şiddet de artıyor. Bazı ülkelerde karantina nedeniyle kadına yönelik şiddete karşı yeni önlemler alınıyor. Belçika yeni önlemler alan ülkelerden biri. İşteKadınlar sitesinde yer alan habere göre; Belçika Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı Zuhal Demir, geçtiğimiz günlerde erkek şiddetine karşı kadınlarla dayanışma için bir otel zinciri ile anlaşma yaptıklarını açıkladı.

‘Şiddete karşı sessiz kalmayın’

Bu anlaşma ile oteller zincirinin kadınlar için sığınak haline getirileceğini söyleyen Demir, şiddete uğrayan kadınların yardım alabilecekleri ve sığınma evlerinde kalabilecekleri çağrısında bulundu. Demir, kadınların ailelerine ve komşularına da seslenerek şiddet karşısında sessiz kalmamalarını ve şiddete uğrayan kadına destek olmalarını istedi.

Demir’den ‘Evler saatli bomba’ benzetmesi

Demir, daha önce katıldığı bir televizyon programında ise “Evler saatli bomba gibi. Sessizliği bozun, dışarı çıkın” diyerek şiddete uğrayan kadınlara çağrıda bulunmuştu. “Evde Kal” önlemleri nedeniyle kadınların erkek şiddeti karşısında savunmasız kaldığına işaret eden Demir, daha önce başlattıkları eczanelerde şifreli maske19 uygulamasına ek olarak, şiddetle mücadele için 280 bin Euro’luk ek kaynak aktardıklarını belirtmişti.

Belçika’da şiddete uğrayan kadınlar Yardım Hattı 1712’yi arıyor. Uluslararası Af Örgütü raporlarına göre; Belçika’da her yıl 45 bin kadına yönelik şiddete bağlı şikayet dosyası açılıyor. Bu şiddet olaylarının 25 bin aile içi şiddet olarak gerçekleşiyor.

Zuhal Demir kimdir?

Dersim ve Elazığ kökenli işçi bir ailenin kızı olan Zuhal Demir, Belçika’nın Genk şehrinde doğdu. 1998-2003 tarihleri arasında Leuven Katolik Üniversitesi’nde Hukuk öğrenimi gördü. 2003-2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesinde Sosyal Hukuk Yüksek Lisansına devam etti. 2019 yılında Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanlığı görevine atandı.