Siirt, Baykan ve Kurtalan belediye eşbaşkanları serbest bırakıldı

Görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan HDP’li Siirt, Baykan, Kurtalan belediyesi eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişi serbest bırakıldı.

4 belediye eşbaşkanı “ev hapsi” verilerek, 2 belediye başkanı ise “adli kontrol” şartı ile serbest bırakıldı.

Fotoğraf: AA

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan HDP’li Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Özden Gülmez ve Ramazan Sarsılmaz, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Esmer Baran ve Baran Akgül, Siirt Belediyesi çalışanları Gülçin Konneş, Beşir Aksu ve Eşref Tekin ile Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen ancak KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Resul Kaçar’ın dün geceden beri Adliye’de süren ifade işlemleri sona erdi.

2 belediye eşbaşkanına ‘adli kontrol’ şartı

Belediye Eşbaşkanları Peymandara Turhan, Esmer Baran ile Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin, Gülçin Köneş, Beşir Aksu, mazbatası verilmeyen Resul Kaçar tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkemece “adli kontrol” şartı ile serbest bırakıldı.  

4 belediye eşbaşkanına ‘ev hapsi’

Belediye Eşbaşkanları Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz, Özden Gülmez ve Baran Akgül ise tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemece “ev hapsi” verilerek serbest bırakıldı.

Fotoğraf: AA

Belediye eşbaşkanları ile birlikte serbest bırakılan 10 kişi HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Ayşe Sürücü’nün de aralarında olduğu kalabalık grup tarafından adliye önünde karşılandı.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı 15 Mayıs günü Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamıştı. Belediye başkanları ise evlerine yapılan polis baskınında haklarında yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş dün ve Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova Belde Belediyesi Başkanı Casim Budak da önceki gün “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kaynak: MA