Siirt, Kurtalan ve Baykan belediye eşbaşkanları Adliye’de

Görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Siirt, Baykan, Kurtalan belediyesi eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişi 4 günlük gözaltının ardından gece savcılığa sevk edildi.

HDP Milletvekili Beştaş, gece boyunca uyutmadan ifade alınmasının “kötü muamele, yasak sorgu yöntemlerinin kullanılması” olduğunu belirterek, “Saat 06.00’da 4 günlük gözaltı süresi bittiği için gözaltındakilerin tümünün serbest bırakılması lazım.” dedi.

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Özden Gülmez ve Ramazan Sarsılmaz, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Esmer Baran ve Baran Akgül, Siirt Belediyesi çalışanları Gülçin Konneş, Beşir Aksu ve Eşref Tekin ile Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen ancak KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Resul Kaçar ve 4 gün gözaltında tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı.

4 belediye eşbaşkanı için tutuklama talebi

Savcılık ifadelerinin ardından Siirt Belediye Eşbaşkanı Işık, Kurtalan Belediye Eşbaşkanı Akgül, Baykan Belediye Eşbaşkanları Gülmez ve Sarsılmaz tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Turhan ve Kurtalan Belediye Eşbaşkanı Baran, belediye çalışanları Eşref Tekin ve Gülçin Konneş ile Resul Kaçar ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılıktaki ifade işlemleri devam ediyor

Dün gece adliyeye sevk edilen 10 kişinin ifade işlemleri hala devam ediyor. Aralarında HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da bulunduğu çok sayıda partilinin de geceden itibaren adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

‘Gece boyunca uyutmadan ifade alınması kötü muameledir’

Milletvekili Beştaş, twitter hesabından gelişmeleri paylaştı. Beştaş, KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatasına el konulan Resul Kaçar’ın 4 gündür gözaltında olduğunu hatırlatarak, “Savcı tarafından 2 saat boyunca ayakta ifadesi oturma taleplerine rağmen alınmıştır. CMK 148’e göre Savcı yasak sorgu yöntemi kullanmıştır. Hem yorma, kötü muamele, insan onuruna aykırı davranıyor.” dedi.

Savcılık ifadelerinin halen bitmediğini beklediklerini paylaşan Beştaş, “Sabahın bu saatinde savcılık ifadeleri halen bitmedi, bekliyoruz. Başlı başına gece boyunca uyutmadan ifade alınması kötü muameledir, yasak sorgu yöntemlerinin kullanılmasıdır. Saat 06.00’da 4 günlük gözaltı süresi bittiği İçin gözaltındakilerin tümünün serbest bırakılması lazım.” İfadelerini kullandı.