Siirt ve Şırnak’ta 20 kişi gözaltına alındı

Siirt ve Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında 20 kişi gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ – Siirt İl Jandarma Komutanlığına bağlı askerler tarafından, Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı mezrada yapılan ev baskınlarında 19 kişi, Şırnak’ta ise 2 kişi gözaltına alındı.

Siirt İl Jandarma Komutanlığı tarafından Siirt ve Şırnak’ta 16 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Siirt’in Pervari ilçesi Doğan köyüne bağlı Karamık (Umyanis) mezrasına jandarma tarafından baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından aralarında kanser hastası 70 yaşındaki Ahmet Tunç’un da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Tunç’un savcılıkla yapılan görüşmelerin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Gözaltında bulunanlar arasında Ahmet Batıbey, Leyla Batıbey ve Diyar Tunç adlı çocukların da olduğu belirtildi. Gözaltında olanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Hazal Külter, Kasım Külter, Sadık Tekne, Zeynep Tekne, Mustafa Kapar, Emine Kapar, Salih Tunç, Sadık Kaplan, Serhat Kapar, Kadriye Kapar.

Sadık Külter, anne ve babasının da gözaltına alındığını belirterek, köyde çocukların ve engelli bireylerin yalnız kaldığını söyledi. Gözaltıların haksız olduğunu söyleyen Külter, ailesi ile birlikte gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Şırnak’ta ise Sarya İnal ve Mirza İnal gözaltına alındı. İnal ailesinin avukatının savcılıkla görüşerek gözaltına alınmalarına itiraz edeceği öğrenildi.

Valilikten açıklama

Öte yandan baskınlara ilişkin Siirt Valiliği de web sitesinde açıklama yaptı. Açıklamada, Siirt İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Siirt ve Şırnak’ta 16 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordine kurularak yapılan operasyonda gözaltına alınanların Jandarmada işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, “Örgüte yardım etmek”, “Örgüte finasman desteği sağlamak”, “Örgüte eleman temin etmek”, “Sosyal medya üzerinden örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.