Şikayet kapısı CİMER’in kendisi şikayet konusu oldu!

CHP Milletvekili Tanal, vatandaşların talep, öneri ve şikayetlerini doğrudan ilettiği CİMER’in bazı başvuruları işleme koymadığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren CİMER’e yapılan toplam başvuru sayısı ile cevap verilen başvuru sayısını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Mahmut Tanal, halkın şikayetlerini ilettiği CİMER’in, bazı başvuruların işleme konulmadığı, AK Partili belediyelerle ilgili şikayetleri aylarca beklettiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede şu sorular yer aldı:

1- Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018 tarihinden önerge tarihine kadar CİMER’e yapılan toplam başvuru sayısı kaçtır? Bu başvurulardan kaçı cevaplandırılmıştır? İşleme alınan, yönlendirilen başvuru sayısı kaçtır?

2- Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018 tarihinden önerge tarihine kadar vatandaşlar tarafından CİMER’e yapılan başvurulardan işleme alınmayan, cevaplandırılmayan başvurular var mıdır? Şayet varsa işleme alınmayan, cevaplandırılmayan başvuru sayısı kaçtır?

3- CİMER’e yapılan başvurulardan bazılarının aradan aylar geçmesine rağmen işleme konulmadığı, cevaplandırılmadığı iddiası doğru mudur? CİMER’e gönderilen başvuruların işleme konulmadığı, cevaplandırılmadığı gerekçesiyle sizlere iletilen herhangi bir şikayet var mıdır? Şayet var ise bu şikayetler doğrultusunda ne tür bir işlem yapılmıştır?

4- Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018 tarihinden önerge tarihine kadar Sultanbeyli Belediyesi’yle ilgili CİMER’e yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bu başvurulardan kaçı işleme konulup cevaplandırılmıştır?

5- Sultanbeyli Belediyesi’yle ilgili CİMER’e yapılan başvuruların aylarca bekletilip işleme konulmadığı, cevaplandırılmadığı, ilgili kurumlara yönlendirilmediği iddiası doğru mudur? Bu yönde sizlere ulaşan herhangi bir şikayet ve ihbar var mıdır? Şayet var ise şikayet doğrultusunda ne tür bir işlem yapılmıştır?