Silah doğrulttuğu fakülteye araştırma görevlisi yapılan Varol’dan ‘mizansen’ açıklaması

Ankara Üniversitesi SBF’ye silah doğrulttuğu fotoğrafını tweet olarak atan ve aynı üniversiteye araştırma görevlisi olarak atanan Murat Varol, öğretim görevlilerine gönderdiği açıklamada fotoğrafın “Mizansen” olduğunu savundu.

Fotoğraf: MA

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Murat Anıl Varol, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne silahını doğrultarak poz verdi. 31 Aralık 2016 tarihinde bu fotoğrafını Twitter hesabından “Yılın fotoğrafı” etiketiyle paylaştı. Tepkiler üzerine Varol hakkında soruşturma başlatıldı. Ancak Varol’un silahla poz verdiği fakültenin İşletme Bölümü Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na Kasım 2019’da araştırma görevlisi olarak alındığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Araştırma görevlisi olan Varol, fakültenin mail grubuna öğretim elemanlarına ‘Silahlı pozuna’ ilişkin açıklama gönderdi. Varol, gönderdiği açıklamada, “3-4 yıl evvel olmuş bir olayın ‘perde arkasını’ ve aslında neler olduğunu sizlere açıklamak istiyorum” dedi.

‘Olayın sorumlusu olarak özür dilerim’

Varol, açıklamasında “Bu olayın buralara kadar gelmiş olmasının öncelikli sorumlusu olarak, çok ama çok özür dilerim. Ben Twitter adlı sosyal medya programını 2014-2017 yılları arasında aktif olarak kullandım ve o yıllarda lisans öğrencisiydim. Twitter’ı kullanma amacım ve özellikle paylaştığım tweetler, hep edebiyat ve mizah içerikli olmuştur.” dedi.

Bu zamana kadar hiçbir platformda siyasi içerikli tartışma ile tweetinin olmadığını savunan Varol, “Zaten bu yaşıma kadar hiçbir zaman ideolojik ya da siyasi bir oluşuma katılmışlığım da yoktur.” iddiasında bulundu.

‘Fotoğraf mizansendi’

Edebiyata ilgisi olduğunu söyleyen Varol, “Bir arkadaşımızın ‘ağır ağır sıkacaksın bu merdivenlerden’ demesi üzerine, aramızda bu olayı mizansen olarak canlandırma fikri gelişti.” dedi. Okulun karşısında bulunan ‘Free Shop’ adlı işletmeden oyuncak bir boncuklu tabanca aldıklarını belirten Varol, 2016 yılının Ekim ayında bu oyuncakla şaka amacıyla birkaç fotoğraf çektiklerini öne sürdü.

‘Vize sınavlarının zorluğunu belirtmek için fotoğrafı tweet attım’

Varol, fotoğrafı çektikten bir ay sonra yaklaşan vize sınavlarının zorluğunu belirtmek ve birkaç aydır kullanmadığı Twiter’a yeniden dönmek için bu fotoğrafı tweet attığını öne sürdü.

‘Elime silah almışlığım olmadı’

Hayatının hiçbir döneminde de eline silah almışlığı olmadığını belirten Varol, “Silah sesinden bile hâlen korkan birisi olarak, eline silah alıp bir kişiyi ya da kurumu herhangi bir şekilde tehdit etmem söz konusu olamaz” şeklinde savundu.

Üniversite Hukuk Fakültesi’nin hakkında açtığı disiplin soruşturması ve verdiği ifadeyi de açıklamasında paylaşan Varol, soruşturma sonucunda üniversitenin “Disiplin soruşturması neticesinde herhangi bir ceza verilmemiştir” kararı verdiğini belirtti.