Silivri Cezaevi’nde 1 kişi koronavirüsten öldü

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Cezaevi’nde kalan bir tutuklunun salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Başsavcılık 82 tutuklunun tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza ve İnfaz Kurum’unda kalan bir tutuklunun koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Başsavcılık yaptığı açıklamada Silivri Cezavi’nde toplam 82 tutuklunun Kovid-19 teşhisi konulduğu bilgisini paylaştı.

8 Mayıs’ta 44 tutukluya Kovid-19 teşhisi konulduğunu hatırlatılan açıklamada, “Bu tarihten itibaren kurumda, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde rutin aralıklarla filyasyon çalışması yapılmıştır. Bugün itibariyle Silivri 7 No’lu L Tipi Cezaevinde 47, Silivri 8 No’lu L Tipi Cezaevinde 35 olmak üzere Kovid-19 vaka sayısı 82’dir” denildi. Savcılık açıklamasının devamında şu bilgiler yer aldı:

“Tüberküloz, verem gibi kronik akciğer hastalıkları bulunan bir hükümlü, 7 Mayıs 2020 tarihinde sağlık kurumuna sevk edilmiş, aynı tarihte Kovid-19 testinin negatif olduğu anlaşılmış olup tedavi sürecinde testi pozitife dönmüş ve hastanede yoğun bakımdaki tedavisi devam ettiği sırada, 21 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.45’te hayatını kaybetmiştir.

Şu an itibarıyla tedavi süreci devam eden 82 tutuklu/hükümlünün genel sağlık durumları iyidir. Bu kişilerden hiçbir semptom göstermeyen 72 tutuklu/hükümlü doktor kontrolünde kendilerine ayrılan izole bir bölümde, 10’u da sağlık kurumlarında tedavi edilmektedir. Aileleri, tedavi süreçleri hakkında bilgilendirilmiştir.”