Silivri Cezaevi’nde 44 tutuklu ve hükümlüde Covid-19 görüldü

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda 44 tutuklu ve hükümlüde yeni tip koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, 40 tutuklu ve hükümlünün cezaevinde takibinin yapılacağı belirtildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bazı tutuklu ve hükümlülerde Covid-19 görülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Başsavcılık, açıklamanın Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda bazı tutuklu ve hükümlülerde Covid-19 belirtilerinin gözlemlenmesi üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla gerekli görüldüğü belirtildi.

44 tutuklu ve hükümlüde Covid-19 tespit edildi

Açıklamada, Silivri Ceza İnfaz Kurumu 7 numaralı L tipi Cezaevi’nde koronavirüs belirtileri gözlemlenen ve sağlık kurumuna sevk edilen 2 tutuklu/hükümlünün Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, 2 tutuklu/hükümlü ile temasta olduğu değerlendirilen tutuklu/hükümlülerin üzerinde filyasyon çalışmasının yapıldığının belirtildiği açıklamada, 42 tutuklu/hükümlünün daha Covid-19 testinin pozitif çıktığı ifade edildi.

40 tutuklu/hükümlünün takibi cezaevinde yapılacak

Tutuklu/hükümlülerin odalarından çıkarılarak izole edildiğinin kaydedildiği açıklamada, şöyle denildi: “Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene, tetkik ve testlerin sonucunda herhangi bir semptom göstermeyen 40 tutuklu/hükümlünün tedavi ve takibinin, kurumda belirlenen izolasyon alanında doktor gözetiminde yapılmasına karar verilmiştir. Diğer 2 tutuklu/hükümlünün tedavisine ise bir süre daha hastane ortamında devam edilecektir.”

Hastanede tedavisi süren ilk 2 vaka da dahil edildiğinde; Silivri Ceza İnfaz Kurumunda Covid-19 tanısı konulan 44 tutuklu/hükümlünün genel sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen açıklamada, ailelerine haber verildiği kaydedildi.