Şili’ye ait askeri uçaktan haber alınamıyor

Yetkililer askeri uçaktan umutlarının pek kalmadığını açıkladı.

Can Hergül*

Şili hava kuvvetleri, pazartesi günü akşamı Antarktika’ya giden uçaklarından bir daha haber alamadı. 38 kişinin bulunduğu uçak hakkında irtibat kesildikten birkaç saat sonra yetkililer yolcular hakkında pek umutları kalmadığını açıkladı.

Şili silahlı kuvvetleri alarm verildiğini ve kurtarma ekipleri yönlendirildiğini açıkladı. C-130 Hercules tipi uçakta 17 görevli 21 yolcu ve bu sayının içinde üç sivil olduğu açıklandı. Görevli personelin Antarktika’daki Şili araştırma merkezinde, yakıt ikmal borularını ve diğer ekipmanları kontrol etmesi gerekiyordu.

Şili Başkanı Sebastián Piñera twitterdan savunma ve iç işleri bakanlarıyla hava kuvvetleri karargahında durumu takip ettiklerini açıkladı. Salı günü erken saatlerde yapılan açıklamada yedi saattir uçaktan haber alınamadığını ve tahmini olarak uçağın yakıtının 12:40’ta bitmiş olması gerektiği vurgulandı.

Uçağın kaybolduğu Drak’s Passege bölgesi fırtınaları ve soğuklarıyla biliniyor.

Yapılan açıklamada hava kuvvetlerinin hâlâ uçaktan en son haber alınan nokta çevresinde arama yaptıkları ve kazazedeleri aradıkları belirtildi. Son belirlemelere göre uçak 16:53’te güneydeki Punta Arenas şehrinden kalktı ve 18:13’te uçaktan bir daha haber alınamadı.

Uçağın kaybolduğu Drake’s Passage bölgesi, büyük fırtınalarıyla, dondurucu soğuklarla ve kötü hava koşullarıyla biliniyor. Fakat hava kuvvetlerinin açıkladığına göre uçağın kalktığı saatlerde hava durumu açıktı ve aksi bir durum olsa idi görev iptal edilecekti.

Dördüncü Hava Tugayı komutanı General Eduardo Mosqueira uçağın irtibatı kesildiğinde yarı yolda olması gerektiğini ve uçaktan acil durum sinyali gönderilmediğini belirtti. Generalin söylediğine göre uçağı kullanan pilotlar son derece tecrübeliydi ve pazartesi akşamı dönmeleri için plan yapılmıştı.

* Bu haber çevirisi ile birlikte Can Hergül tarafından yeni1mecra için derlenmiştir.