Şimel Beğik’in hayalleriyle birlikte pişen yemekleri

Diyarbakır’da Şimel Beğik’in uzun bir işsizliğin ardından kolları sıvayarak, hayata en iyi bildiği yerden, mutfaktan başladığı bir yer Şimel’in Yemek Evi & Cafe.  

Öyle ki Serhad bölgesinin Keledoş’u, Diyarbakır ve Mardin’in aralarında paylaşamadığı Kibe Mumbar’ı Batman’ın Şemşemok, Tokat’ın Baklalı Yaprak Sarması, Irak mutfağına ait pek çok yemek Şimel Beğik’in hayalleri ile birlikte pişiyor bu mutfakta. Dicle Üniversitesi yerleşkesinde 2018 yılında büyük ümitlerle çıktığı yolculuğunda “kadın başına yapamazsın” cümlelerinin havada uçuştuğu bir ortamda, sıfır sermaye ama bol moralle başlamış bu işe. 

İlk gün sadece bir kişi geldi

İlk günü şöyle anlatıyor Şimel Beğik: 

“İlk açtığım gün çok ciddi bir hazırlık yaptım. Üniversitenin de kalabalığını biliyordum. Ancak o gün buraya bir kişi geldi. Sonra gün geçtikçe arttı gelenlerin sayısı. Hiçbir reklam yapmadık. Ağızdan ağıza yayılan reklamı oldu yemek evinin.”

Yola kadınları da yanına alarak çıktığını anlatan Beğik, pandemiden önce dokuz olan kadın çalışan sayısının üçe düştüğünü anlatıyor üzülerek. Kadınlarla birlikte yol almanın önemine işaret eden Beğik “Bir kadını evinden çıkarmak bir aileyi kurtarmak demektir. Evden çıkardığım bir kadın evdeki bireylerin gözünü açabilir” diyor. Begik, kadınların kendi güçlerine inanması gerektiğine vurgu yapıyor.

Şimel Beğik’in mutfağındaki yemekleri gibi sıcak, tatlıları gibi lezzetli söyleşisi videomuzda.

Video Haber: Asya Gülbağ

Kamera: Şirvan Oktay Gürer

Kamera: Aysu Demirel