Aygün’e CHP’den soruşturma

CHP, eski ATO Başkanı Sinan Aygün’ün parti üyeliğinden kesin çıkarılması talebiyle disiplin soruşturması başlattı.

HABER MERKEZİ – Eski milletvekili ve eski ATO Başkanı Sinan Aygün hakkında CHP üyeliğinden çıkarılması talebiyle disiplin soruşturması açıldı.

Konuya ilişkin CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener CHP Parti Okulu’nda açıklama yaptı. Güvener, eski milletvekili Sinan Aygün yaptığı açıklamalara ilişkin CHP İl Yönetim Kurulunun toplandığını belirtti. Aygün’ün inşaatlarıyla ilgili mahkeme kararlarını kendi mecrasından çıkardığını belirten Güvener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ve bazı belediye meclis üyelerinin tartışılmasına, rencide edilmesine sebebiyet verdiğini söyledi.

Parti üyeliğinden kesin çıkarma istendi

Güvener, ayrıca Aygün’ün bir televizyon kanalına bağlanarak genel başkanları ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu hakkında rencide edici açıklamada bulunduğunu söyledi. Güvener, şunları kaydetti: “Partimizin kurumsal kimliğini de zedeleyici tavırları nedeniyle Sinan Aygün hakkında parti üyeliğinden kesin çıkarma istemiyle disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir.”

Güvener, Ankara İl Yönetim Kurulu’nun disiplin soruşturmasına ilişkin süreci yürüteceğini ifade etti. Sinan Aygün’den partiye karşı işlediği suçlarla ilgili yazılı açıklamasını isteyeceklerini belirten Güvener, “Bir hafta içinde bu açıklamayı yapmadığı takdirde yapmış sayılacak. Disiplin Kurulu, bu aşamadan sonra dosyayı inceleyerek karara bağlayacak.” dedi.

Rıfat Güvener, ayrıca Sinan Aygün’ün kız kardeşi CHP Çankaya ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Sibel Aygün hakkında da kesin çıkarma istemiyle disiplin soruşturması açılmasına karar verildiğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Eski CHP Milletvekili ve eski ATO Başkanı Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yavaş ve 3 meclis üyesinin, Mimarlar Odasına açılan davayı kendilerine 25 milyon lira verilirse bir üst mahkemeye taşıyacaklarını iddia eden Aygün, aksi halde inşaatını yıkacakları tehdidiyle karşılaştığını öne sürmüştü. Aygün, istenen parayı vermeyince inşaatının kaçak muamelesi gördüğünü iddia etmişti.

Aygün’ün iddialarına yönelik belediye açıklama yapmıştı. Açıklamada Bölge İdare Mahkemesi kararının yerine getirilmesinin bir suç olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilmişti. Açıklamada, mahkeme kararında şunların kaydedildiği ifade edilmişti: “Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiği.” Açıklamada, Aygün’ün mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon lira civarında haksız menfaat elde ettiği savunulmuştu.