Sineklerin Tanrısı filme çekiliyor

Ali Bayburt

1983 yılında Nobel kazanmış olan İngiliz yazar William Golding’in ilk romanı Sineklerin Tanrısı’nın etkisi sürüyor. 2017 yılında En İyi Adaptasyon Senaryo Oskar’ını alan Beni Adınla Çağır filmiyle dikkat çeken yönetmen Luca Guadagnino ıssız adada mahsur kalan çocukların karanlık hikâyesini anlatan 1954 tarihli romanı filme çekeceğini açıklamıştı. Şimdi de filmin senaryosunun gençlik romanları yazarı Patrick Ness’e teslim edileceği bilgisi geldi. Medeniyetten uzaklaşınca kaos ve şiddet sarmalına düşen çocuklar üzerinden insanlık tablosu çizen roman bir modern klasik addedilmekte.

Doktor Strange 2 Filmi Yeniden Ertelendi

Marvel süperkahramanlarından Doktor Strange sinemaya 2016 yılındaki filmiyle adım atmıştı. Beğenilen filmin ardından kahraman 2017 tarihli Thor: Ragnarok, 2018 tarihli Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı ve 2019 tarihli Yenilmezler: Son Oyun filmlerinde de boy göstermişti. 2021 Mayıs ayından 2021 Kasım ayına ertelenmiş olan Doktor Strange 2 filminin şimdi de 25 Mart 2022 tarihinde vizyona gireceği açıklandı. İlk filmin başarısına rağmen ikinci filmin hem senaristi hem yönetmeninde değişikliğe gidilmişti. Yeni filmin yönetmen koltuğunda kült korku yapımları haricinde 2002-2007 yılları arasında çektiği Örümcek Adam üçlemesiyle tanınan Sam Raimi olacak. Hikâye ise Disney+ kanalı için Loki dizisini yazmakta olan Michael Waldron’un kaleminden çıkacak.

Sondheim’ın Doksanıncı Yaşı Kutlandı

“Amerikan müzikalini yeniden icat etti” denen besteci ve söz yazarı Stephen Sondheim’ın doksanıncı yaşı internetteki iki saati aşkın süren bir müzik ziyafetiyle kutlandı. Virtüöz müzisyenlerin yanı sıra Meryl Streep’ten Jake Gyllenhaal’a önemli oyuncuların da şarkı performe ettiği gösteri esasında Broadway’de yapılacaktı fakat son gelişmeler ışığında dijital ortama taşınması uygun görüldü. Teknik aksaklıkların geciktirmesine rağmen başladıktan sonra büyülemekten geri durmayan gösteri evden katılan ünlü simaların rahatlığıyla samimi bir hava kazandı. Bu müzikal ziyafete buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Oyunu Tarihinde Bir Rekor Kırıldı

Çevrimiçi savaş oyunu Fortnite perşembe gecesi 12.3 milyon kişiyi ekranları başına toplayarak bir rekora imza attı. Böylesi bir katılımın sebebi fiziki konserler iptal olunca çözümü dijital konser düzenlemekte bulan ünlü rap sanatçısı Travis Scott’un Astronomik isimli konserine şahitlik etme isteğiydi. Travis Scott oyunun yaratıcı firması Epic Games ile ortak çalışarak hem kendisinin sanal bir versiyonunun tasarlanmasını sağladı hem de konserin muhteşem bir görsel şova dönüşeceğini garantilemiş oldu. Geçen yıl Yıldız Savaşları temalı içeriğin film sinemaya gelmeden az önce Fortnite platformuna uyarlanması ve DJ Marshmello’nun 10 milyon üzerinde insanı Fortnite konserine çekmesi gibi gelişmeler yaşanmıştı fakat geçen hafta kırılan “bilgisayar oyunu içindeki bir performansa katılım rekoru” Fortnite’ın oyun olmanın ötesinde sosyal medyaya dönüşmüş olduğunun altını iyice çizdi.

Ünlü Cazcının Yüzüncü Yılı Çizgiromanla Kutlanıyor

2020 yılı “Kuş” lakaplı efsanevi caz müzisyeni Charlie Parker’ın doğumunun yüzüncü yılına denk geliyor. Z2 Comics adlı yayıncı firma bu tarihsel olayı sanatçının en üretken olduğu Los Angeles yıllarını resimlendiren bir çizgiromanla taçlandıracak. Caz tarihçisi ve karikatürist Dave Chisholm’un hem yazıp hem çizeceği eserin 2020 Eylül tarihinde, Charlie Parker’ın doğum tarihi olan 29 Ağustos’tan hemen sonra piyasaya sürülmesi planlanıyor. Nadir parçalardan oluşan bir plağın da eşlik edeceği çizgiromanın ismi Kuşu Kovalamak: Charlie Parker California’da olacak. Konu edilen 1945-1947 yıllarında saksafon virtüözünün hem Ornithology gibi klasiklerini bestelediği hem de zorluklarla başetmeye çalışıp altı aylığına akıl hastahanesine girdiği biliniyor.

Hollywood Yeni Kurallar Belirliyor

Hollywood’un büyük yapım şirketleri set çekimlerine geri dönmenin planlarını yapmaktalar. Aşama aşama eski üretkenliğe benzer seviyede bir üretim kapassitesine geçmeyi hedefleyen film devleri setlerin geçmişe nazaran çok değişeceğini kabul etmiş durumdalar. Virüs aşısı elde edilene dek öpüşme sahnelerinin iptal edilmesinden, oyuncuların yakınlarını sete getirmelerinin yasaklanmasına dek geniş skalada kısıtlamalarla stüdyo ortamının kontrol altında tutulması öncelik olacak. Farklı içeriğe göre farklı önlemlerin gerekeceğinde hemfikir olan sektör çalışanları önlemlerin projeden projeye değişeceğini söylerken yeniden sette üretim yapabilmek için kapsamlı sınırlamalar getirilmesinin zorunlu olduğunu vurguluyorlar.

King’den Yeni Kitap

Korku romanlarının ustası Stephen King’in dört kısa romandan oluşan “Eğer kanarsa” isimli yeni kitabı Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı. Tüm dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip yazarın neredeyse bütün kitapları Türkçeye çevrilmiş durumda. Amerikan basınındaki ilk kritiklerde kitabın içindeki dört novellanın da fevkalade sürükleyici olduğundan bahsediliyor. Alışılageldik romanlardan kısa, orta uzunluktaki formatın yazarın kalemine daha uygun geldiği, en güçlü yönlerini ortaya çıkardığı da bir diğer ortak kanı. Tek oturuşta okunabilecek dört ayrı hikâyenin de duygusal yoğunluk taşıdığı, kontrollü ama tatmin edici bir anlatım sunduğu ifade ediliyor. Stephen King daha önce 1982 yılında yine dört kısa romandan oluşan Dört Mevsim adlı bir kitap yayınlamıştı. Bu 1982 tarihli kitaptan uyarlanan Esaretin Bedeli adlı film tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer bulmuştu. On yıllık zaman aralıklarında benzer konseptte kitaplar yayınlayan Stephen King bu sefer “Bay Harigan’ın Telefonu”, “Chuck’ın Hayatı”, “Fare” ve “Eğer Kanarsa” isimli dört hikâyede yine birbirinden farklı gerçekliklere uzanıyor.

Devler Dijital Festival İçin Birleşiyor

Youtube ve Tribeca firmaları yeni bir çevrimiçi festival başlatacaklarının haberini verdiler. Biz Biriz: Küresel Bir Film Festivali başlığında dünyanın önde gelen festivallerinden içerik paylaşılacak. 29 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında devam edecek olan etkinlik kısa film, belgesel, uzun metraj, müzik, röportaj, konferans dahil olmak üzere çok çeşitli türlerde yayın yapacak. Tamamıyla ücretsiz şekilde izlenebilecek olan bu yeni nesil festivalin programında Cannes, Sundance, Venedik, Toronto ve Berlin festivallerinin geçmiş yıllarından seçkiler sergilenecek olması çok önemseniyor. Bu çok bilinen festivaller dışında dünyadaki daha az bilinen festivallerin içeriğini de programına entegre edecek olan Biz Biriz oluşumunun kültür sahnesine taze bir soluk getireceği düşünülüyor. Geçmişte dijital içerik sağlayıcılarla sorun yaşamış olan Cannes Komitesi’nin Biz Biriz platformuna sadece Masterclass adlı röportaj serisiyle katkıda bulunacağı bilinmekte. Festivali buradan takip edebilirsiniz.