Gazlı saldırıya rağmen bir umut bekleyen mülteciler, sınırda direniyor

Avrupa’ya gitme umuduyla Edirne’de Yunanistan kara sınırında toplanan mültecilere Yunanistan güvenlik güçleri tarafından gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Avrupa’ya gitme umuduyla başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilinden Edirne’ye gelen binlerce mültecinin sınırı geçmek için bekleyişi sürüyor. Bekleyiş sırasında zaman zaman Yunanistan güvenlik güçleri tarafından mültecilere plastik mermi, tazyikli su, gaz bombası ile müdahale ediliyor.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Mülteciler Edirne’de Yunanistan’la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı.

Yunanistan’ın sınır kapısı önünde jiletli tel, sivri uçlu demirlerle oluşturduğu engel önünde duran ve sınıra yaklaşan mültecilere Yunanistan güvenlik güçleri biber gazı ve gaz bombası ile müdahale etti.

Mültecilerin bazıları üzerilerine atılan gaz fişeklerini uzaklaştırmaya çalıştı. Mülteciler, müdahaleye rağmen Yunanistan’ın bölgedeki Kastanies Sınır Kapısı’nı açacağı umudunu taşıyor.

Sayılarının 3 bin 500 olduğu tahmin edilen mültecilerin bazılarının, kara ve nehir sınırını aşarak Yunanistan’a geçtiği belirtiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’den Yunanistan’a geçenlerin sayısını dün 142 bin 175 olarak açıklamıştı.