Sınırda zarar gören gazeteciler için fon oluşturuldu

Uluslararası gazeteci örgütleri, Türkiye ve Yunanistan sınırında çalışırken saldırıya uğrayan, gözaltına alınan, ekipmanı zarar gören gazeteciler için fon oluşturdu.

Uluslararası gazeteci örgütleri European Centre for Press & Media Freedom & Free Press Unlimited, Türkiye ve Yunanistan sınırında mültecilerle ilgili haber yapan gazeteciler için fon oluşturdu. DİSK Basın-İş’in sitesinde yer alan duyuruda, sınırda çalışırken saldırıya uğrayan, gözaltına alınan, ekipmanı zarar gören gazetecilerin bu acil destek fonuna başvurabileceği belirtildi.

Fon tıbbi destek, ihtiyaç desteği, psikolojik destek, aile desteği, mesleki destek, güvenlik tedbirleri gibi alanları kapsıyor. Fona başvurmak için başvurucunun aktif gazetecilik yapması, mesleki faaliyetlerinden ötürü zarara uğramış olması ve bu durumun başvurucu dışında iki kaynak tarafından da teyit edilmesi gerekiyor.

Fon bir kerelik desteği kapsıyor ve söz konusu mesleki faaliyetlerin sürdürülebilmesini amaçlıyor. Başvuru yapmak için iletisim@diskbasinis.org adresinden iletişime geçilebilir.