Sınırdaki IŞİD’li için görüşmeler sürüyor

Fotoğraf: DHA

Türkiye tarafından Yunanistan’a gönderilmek üzere sınır dışı edilen ve Yunanistan’ın kabul etmemesi üzerine tampon bölgede kalan IŞİD şüphelisi için vatandaşı olduğu ülke ABD ile görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

ABD uyruklu IŞİD şüphelisi Pazartesi günü sınır dışı edilmek üzere Edirne’ye getirilmiş, işlemlerinin ardından Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a gönderilmek istenmişti. Sınır dışı edilen IŞİD şüphelisi Yunanistan tarafından kabul edilmemiş ve Türkiye-Yunanistan sınırları arasında bulunan tampon bölgede kalmıştı.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’ün haberine göre, tampon bölgede kalan ABD’li IŞİD şüphelisinin durumuyla ilgili olarak, ülkesiyle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

Sınır dışı edilen yabancı militanın hangi örgüte mensup olduğu resmi olarak açıklanmasa da Demirören Haber Ajansı (DHA) söz konusu kişinin IŞİD şüphelisi olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı veAKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ABD ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında bu kişinin IŞİD’li olup olmadığı sorullmuş, Erdoğan bu durumu ne teyit etmiş ne de yalanlamıştı.

Erdoğan soruya verdiği cevapta, “Onlar bizi çok da ilgilendirmiyor, biz bunları göndermeye devam edeceğiz. Almışlar almamışlar, bunlar bizi pek de ilgilendirmiyor” demişti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, Almanya vatandaşı 7 şüphelinin de seyahat programlarının yapıldığını ve 14 Kasım’da Almanya’ya iade edileceklerini açıklamıştı.

Habere göre bu tarihte herhangi bir değişiklik yapılmadı ve 7 şüphelinin 14 Kasım Perşembe günü Almanya’ya iadesi gerçekleştirilecek.

‘IŞİD ile ilişkisi yok’

Son olarak Alman hükümeti, Türkiye’nin “yabancı terörist savaşçı” olarak nitelendirerek Almanya’ya sınır dışı ettiği Alman vatandaşının “IŞİD ile ilişkili olmadığını” açıkladı.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın sözcü vekili Christofer Burger, Türkiye’nin sınır dışı ettiği Alman vatandaşı hakkında “IŞİD ile ilişkisi yok” diyerek söz konusu kişiye zaten konsolosluk desteği verilmekte olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burger ayrıca, bu hafta içerisinde 9 şüphelinin daha iadesinin gerçekleşeceğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)