Şırnak’ta ev baskınları: 18 Kürt siyasetçi gözaltına alındı

Şırnak ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında Cizre Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu 18 Kürt siyasetçi gözaltına alındı.

Şırnak ile ilçeleri İdil, Cizre, Uludere ve Silopi’de özel harekat polisleri tarafından ev baskınları düzenlendi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında gerçekleştirilen ev baskınlarında 18 kişi gözaltına alındı. Ev baskınlarında kapıların kırıldığı öğrenilirken, gözaltına alınanların Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında Cizre Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Berivan Kutlu da bulunuyor. Aralarında HDP ve BDP’nin yeni ve eski yöneticilerinin de bulunduğu 17 kişinin isimleri ise şöyle:

HDP Şırnak İl yöneticisi Sekvan Kılınç, HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Nafiye Geçgel, HDP Silopi ilçe Eşbaşkanı Kadir Kunur, eski HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Aycan Azmaz, İl Genel Meclis üyeliklerinden uzaklaştırılan Elfesya Nas, Asuman Külter ve DTK üyesi Ekrem Şavluk, eski Şırnak DBP İl Eşbaşkanı Yakup Barkın, Cemil Gün, DTK delegesi Aydın Deniz, eski Şırnak DBP İl Eşbaşkanı Ayşe Altay, HDP Şırnak Yöneticisi Dursun Çakır, eski DTK Üyesi Ali Güven, eski Balveren Beldesi DBP Eşbaşkanı Leyla Erdem, HDP Üyesi Meryem Aşkara, eski BDP Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun ve Resul Uysal.

Kent genelinde gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken, gözaltı gerekçelerine ilişkin bilgi edinilemedi. 

Kaynak: MA