Şırnak’ta uzman çavuş bir çocuğa cinsel istismarda bulundu

Şırnak’ta bir uzman çavuş 13 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

Çocuğun çığlığını duyan çevredeki vatandaşlar, uzman çavuşu olay yerinde yakaladı.

Şırnak Barosu, olayın adli makamlara intikali ile süreci yakından takip ettiğini bildirdi.

Şırnak kent merkezinde bir sitede dün gece bir uzman çavuş 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Çocuğun çığlıklarını duyan yurttaşlar olay yerine giderek faili yakaladı. Olayı doğrulayan Şırnak Barosu internet sitesinden yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, 14 Temmuz günü saat 23.00 sıralarında çocuk H.’ye karşı çocuğun cinsel istismarı olayının adli makamlara intikali ile sürecin yakından takip edildiği belirtilerek, “Gece yarısı mağdur beyanları, tanık beyanları ve kamera delillerinin dosya arasına alınması için çaba sarf edilmiştir” denildi.

‘Failin kamu görevlisi olması ile mağduriyet daha da artmıştır’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Olayın failinin kamu görevlisi olması nedeni ile yaşadığımız mağduriyet daha da artmıştır. Çocuğa karşı gerçekleştirilen her saldırının karşısında durduğumuzu bir kez daha yineleyerek; olayın tüm yönleri ile açığa çıkması için yakından takip ettiğimizi kamuoyuna saygı ile arz ederiz.”

Öte yandan olayın duyulması üzerine sosyal medya twitterda da #susmaşırnak etiketi ile çok sayıda paylaşım yapılarak, tepki gösterildi.

Valilik: Fail gözaltında ve görevinden uzaklaştırıldı

Şırnak Valiliği, kentte 13 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel saldırı girişiminde bulunan uzman çavuş A.A.’nın görevinden uzaklaştırdığını duyurarak, “Aşırı derecede alkollü olduğu tespit edilmiştir” açıklaması yaptı. Valilik, A.A.’nın gözaltında olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“15.07.2020 günü saat 01.00 sıralarında 155 İhbar hattına gelen çağrıda İlimiz Merkez Yeni Mahallede, vatandaşları rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunan bir şahsın çevrede bulunan vatandaşlar tarafından darp edildiği ihbarı üzerine olay yerine Emniyet ekipleri intikal etmiş, olay mahallinde A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Cinsel istismar ve silahla tehditten tutuklama

Şırnak 1. Jandarma Komando Tugayı’nda görevli Uzman Çavuş A. A. Emniyet ifadesinin ardından Şırnak Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesi alınan A. A., “Cinsel istismar” ve “silahla tehdit” suçlaması yöneltilerek tutuklanma talebi ile Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Burada A.A.’nın ifadesinin alınmasından sonra aynı gerekçe ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şırnak’ta gençler gösteri yaptı

Öte yandan bu akşam saatlerinde de sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Şırnak’ta gençler protesto gösterisi yaptı. HDP’nin önceki dönem milletvekili Ferhat Encü sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülere göre gençler ellerinde dövizlerle “Susma, sustukça sıra sana gelecek” diye slogan atarak yürüyüş yaptı.

Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da sosyal medya hesabından, “Şırnak Merkezde gençlerimiz haklı ve demokratik tepkilerini sürdürmeye devam ediyor” diyerek gençlerin protesto gösterilerine ilişkin video paylaştı. “Susma Şırnak” yazılı dövizlerle yürüyen gençlerin eylemine araçlar da kornalarıyla destek verdiği görüldü.