Şişli Belediye Başkan Yardımcısı ile 6 kişi tutuklandı

İstanbul’da gözaltında tutulan 18 kişiden aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da bulunduğu 7 kişi tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca “PKK/KCK adına faaliyette bulundukları” iddiasıyla 25 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Bunun üzerine İstanbul Terörle Mücadele Şube ekiplerinde 26 Kasım’da eş zamanlı yapılan ev baskınlarında 19 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra Kovid-19 testi pozitif çıkan HDK Halklar ve İnançlar Meclisi üyesi Çiğdem Kılıçgün Uçar ise serbest bırakılmıştı. Aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz ve gazeteci Kesire Önel’in de bulunduğu 18 kişinin emniyet işlemleri tamamlandı. 18 kişi emniyet işlemlerinin ardından dün İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

11 kişi serbest bırakıldı

MA’nın geçtiği bilgilere göre; savcılıktaki ifadelerinin ardından, Mehmet Karadağ, İsmail Adanmış, Kesire Önel, Hevidar Yiles, Hüsnü Taş, Erşan Olgunlu, Aydın Tekin, Mizgin Aksu, Didem Atabey, Ramazan Yurttapan, Nizamettin Açık adli kontrol şartı ile mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 11 kişinin adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

7 kişi tutuklandı

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz, Sedat Acay, Nazım Adıgüzel, Alaattin Altıntaş, Muhlis Bozdemir ve Yusuf Çelik tutuklandı. Emine Kaya ise savcılıktaki ifadesinin ardından farklı bir dosyadan tutuklandı.