Sivas katliamı failinin afla salıverilmesine tepkiler sürüyor: Milletvekili de yaparlar…

2 Temmuz Madımak Katliamı’nda aralarında 12 yaşında Koray Kaya’nın da bulunduğu 33 kişiyi yakarak katleden katil Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aileler, Toplumsal Bellek Platformu, avukatlar ve insan hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı.

Madımak’ta insanların yanarak katledilmesinin faillerinden Ahmet Turan Kılıç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’ni yakarak, 33 kişinin öldürülmesinin faillerinden, müebbet hapis cezasıyla cezaevinde bulunan  Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasını affetmişti. Cezaevlerinde düşüncelerinden dolayı bulunan ve ağır hasta olan tutuklu ve hükümlülere yönelik İHD başta olmak üzere, insan hakları örgütleri ve ailelerin taleplerinin görmezden gelinerek, 33 insanın katilinin “86 yaşında olduğu ve sağlık sorunu bulunduğu” gerekçesiyle affedilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Evrensel, 2 Şubat 2020, Sefer Selvi Karikatürü

Elinde benzin bidonu ile oteli yakanlar arasında görüntülenen Ahmet Turan Kılıç, 2000 yılında Ankara 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından “Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak” suçundan idam cezasına çarptırılmıştı. İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet ağır hapis cezasına çevrilen  Ahmet Turan Kılıç’ın cezasının, Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu raporu doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırılması, yürekleri sızlatırken, tepkileri de beraberinde getirdi.

Yakınlarını siyasi cinayetlerde kaybeden ailelerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu Aileleri, ortak bir açıklama yaparak, karara tepki gösterdiler.

‘SİVAS KATLİAMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR’
“27 yıldır süren bir katliamın davası zaman aşımına uğratıldı, katilleri cezasızlıkla ödüllendirildi ve ödüllendirme devam ediyor. Oysa ki Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, insanlık suçlarında zaman aşımı olmaz” diyen Toplumsal Bellek Platformu Aileleri, Sivas Katliamını gerçekleştiren anlayış ile bu planı yapan faillerin hiç soruşturulmadığına dikkat çektiler. Sadece kameralara yakalanmış olanların bir kısmının yargıya taşındığını, belirten aileler, “hüküm giymiş katiller o günün siyasal İslam taraftarları ve ne hazindir ki bugünün iktidarı tarafından mağdur kabul edildiler. Katliamın elebaşları ile kilit isimleri, iktidar tarafından kutsandı. Hatta yargı önünde sorgulanmayan farklı aktörler kimi sözde ‘aydınlar’ ve ‘gazeteciler’ tarafından temize çekildi” ifadesini kullandılar.

‘BİZ AFFETMEYECEĞİZ’
Bu olanları tarihin affetmeyeceğinin altını çizen aileler, “Şu anda cezaevlerinde hasta, bakıma muhtaç ve yaşlı çok hükümlü olduğu bilgisinden hareketle onlar için geçerli olmayan bu kişiye özel uygulamanın gerekçesi nedir?” sorusunu yönelttiler.  İHD verilerine göre şu anda cezaevlerinde 557’si ağır 1334 hasta tutuklu varken tek bir kişiye öncelik tanınmasına dikkat çeken aileler, “Bu eşitsiz bir anlayışa kapı aralamaz mı?” diye sordular. Toplumsal Bellek Platformu Aileleri, “Ve elbette bir kesim tarafından ‘dede’ diyerek kendisini manşetlere  taşıyanlara sözümüz var. ‘Katilleri kim affederse affetsin, biz affetmeyeceğiz.’” dediler.

ZEYNEP ALTIOK, ‘MİLLETVEKİLİ DE YAPARLAR!’
Madımak’ta babası Şair Metin Altıok’u kaybeden Zeynep Altıok Akatlı da Cumhurbaşkanı’nın affına tepki gösterenlerden. Zeynep Altıok Akatlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sivas Katliamı’nın zaman aşımını ‘hayırlı’ bularak hüküm giymiş katilleri ‘mağdur’ ilan etmişti. Bu adamı hasta ve yaşlı diyerek salıvermek hukuken başarılamayınca adli tıp hekimlerine soruşturma açılmıştı. Şimdi Cumhurbaşkanlığı yetkisiyle ‘affetmiş’ Hayırlı olsun!

‘Aldandık’ dedikleri süreçte hastalığına rağmen ölüme terkedilen Kuddusi Okkır gibi, hayati tehlikesine rağmen sevkine izin verilmeyen Selahattin Demirtaş gibi onca hasta, yaşlı ve mağdur  tutuklu için çalışmayan sistem kimilerini ‘koruyup kolluyor’ Ömrü vefa ederse MV de olur!.

Bir sorum olacak? Hapishanede hasta ve yaşlı bir tek bu kişi mi kalmıştır da ‘kişiye özel af’ söz konusu oluyor?” diye sordu.

‘MADIMAĞIN KORU DOLSUN VİCDANSIZ CİĞERLERİNİZE’
Benzer bir tepkiyi de kardeşi Serkan Doğan’ı Sivas Madımak’ta kaybeden, kendisi de son anda öldü diye atıldığı mordan kurtulan Simurg Tiyatrosu’ndan, oyun yazarı Serdar Doğan gösterdi.

Doğan da sosyal medyadan yaptığı açıklamada,. “Türkü söyleyenler; cezaevlerinde; ölüm oruçlarında… Türkü söyleyenleri ‘yakan’ katil dışarıda. Katillerimizi ve dahi ak’layanlarını biliyoruz diyorduk. Yanılmamışız. Aldığınız her nefeste Madımağın koru dolsun vicdansız ciğerlerinize” dedi.

İnsan hakları örgütleri, aileler ve dava sürecinde ailelerin savunmanlığını üstlenen avukatlar da affa tepki göstererek, “hasta olduğuna” ilişkin raporun gerçeği yansıtmadığını, cezaevlerinde yüzlerce hasta mahkum bulunurken, Madımak Katliamı sanığının affedilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade ettiler. (Hala Gazeteciyiz)