Sivas Valisi Ayhan: Katliam kavramını kullanmak sorumsuzluk

Sivas Valisi Salih Ayhan ve beraberindekiler, Sivas Katliamının 27’inci yıl dönümü nedeniyle Madımak Oteli binasındaki anı köşesine karanfil bıraktı.

Vali Ayhan, Sivas ve katliam kavramlarının birlikte kullanılmaması gerektiğini söyleyerek, “Katliam kavramını kullanmak büyük sorumsuzluk” dedi.

Başka kentlerden 33 aydını anmak için Sivas’a gelenlerin yürüyüş için PSAKD Sivas Şubesi önünde bekleyişi ise sürüyor.

Fotoğraf: BBC Türkçe

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal etkinlikleri nedeniyle kente gelen 33 aydının Madımak Otelinde yakılarak katledilmesinin 27’inci yıl dönümü nedeniyle dünden itibaren bir çok kentte başlayan anma etkinlikleri sürüyor.

Anma etkinlikleri şair Behçet Aysan’a adandı

Anma etkinliği için PSAKD Sivas Şubesi önünde bekleyiş sürüyor Fotoğraf: MA

Katliamın yaşandığı Sivas’a başka kentlerden gelenler, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) önünde toplandı. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri de derneğin önüne geldi. Bu yılki anma etkinlikleri, katliamda yaşamını yitiren şair ve aynı zamanda doktor olan Behçet Aysan’a adandı. Anma etkinliğine katılanlar Behçet Aysan’ın da fotosunun yer aldığı beyaz önlük giydi. PSAKD Sivas Şubesi önünde toplanan grubun yürüyüş için bekleyişi türküler eşliğinde sürüyor.

Sivas Valiliği ise, Covid-19 salgını nedeniyle yürüyüşe izin vermeyeceğini açıklamıştı. Ancak PSKAD öncülüğünde yürüyüşün gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Vali Ayhan ve beraberindekiler Madımak Oteli’ne yürüdü

Öte yandan Sivas Valisi Salih Ayhan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, valilik binası önünden yürüyerek, İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Vali Ayhan ve beraberindekiler, burada katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı, dua etti.

‘Provokasyon neticesinde 37 vatandaşımız vefat etti’’

Ayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada 27 yıl önce 2 Temmuz 1993’te emin şehir, birlik ve beraberliği, kardeşliği özümsemiş bu güzel şehirde bir provokasyon neticesinde 37 vatandaşın vefat ettiğini belirtti.  Ayhan, “Bu anmamızda amacımız genel anlamda acımızı paylaşarak bu acı üzerinden de birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek bir daha böyle müessif olayların olmamasını sağlamaya çalışmaktır. Olmayacağına da inanmaktayım.” dedi.

‘Katliam kavramını kullanmak büyük sorumsuzluk’

Sivas ve katliam kavramlarının hep bir arada kullanılmaya çalışıldığını belirten Ayhan, şu ifadeleri kullandı:

“Asla, milyonlarca Sivaslıya bunun mal edilmesinin, bu şekilde imanın dahi onları şiddetli şekilde rahatsız ettiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Basın kuruluşlarımızdan da bunu özellikle rica ediyorum. Bu iki kavramı asla bir arada kullanmamanızı istirham ediyorum. Çünkü doğru kavramlar değil. Osmanlı’nın vicdanı, Cumhuriyet’in aklı olan bir şehrin önüne de arkasına da katliam kavramı kullanmak büyük bir sorumsuzluktur diye düşünmekteyim. Sivas Valisi, devletin valisi olarak ve Sivaslıları temsil eden birisi olarak da bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. “

‘Olumsuzluğa mahal vermeden inşallah bugünü atlatmış olacağız’

Ayhan, ayrıca Covid-19 tedbirleri kapsamında protokol olarak, sivil toplum örgütleri olarak siyasi parti il başkanlarıyla dar çerçevede programı icra ettiklerini belirterek, “Duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyorum. Metanetle, suhuletle güzel bir süreçle hiçbir olumsuzluğa mahal vermeden inşallah bu günü de atlatmış olacağız.” dedi.

Kaynak: MA/AA