Sivas’ta sağlık çalışanları ile güvenlik görevlilerine şiddet: 8 gözaltı

Sivas Numune Hastanesi acil servisinde, sağlık çalışanlarına ve güvenlik görevlilerine yönelik şiddet nedeniyle 8 hasta yakını gözaltına alındı.

Hasta yakınlarının saldırısında yaralanan 6 güvenlik görevlisi tedavi altına alındı. Fotoğraf: AA

Edinilen bilgilere göre; Gümüşdere köyünde ayağı kırılan Y.Ö. (43) yakınları tarafından Numune Hastanesine getirildi. Acil serviste tedaviye alınan Y.Ö’nün yakınları, sağlık çalışanlarının hastayla ilgilenmediğini öne sürerek, sözlü şiddette bulundu.

Bu sırada acil serviste kalabalık oluşturmamaları yönünde uyarılan hasta yakınları ile hastanenin güvenlik görevlileri arasında başlayan tartışma, kavgaya dönüştü. Bilgi verilmesi üzerine hastaneye çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

8 kişi gözaltına alındı

Hasta yakınlarından 8 kişi gözaltına alındı. Acil servisteki güvenlik kamerasına da yansıyan saldırıda yaralanan 6 güvenlik görevlisi, hastanede tedavi altına alındı. Çıkan arbedede, acil servisteki çok sayıda tıbbi cihaz zarar gördü.

Çıkan arbedede acil servisteki çok sayıda tıbbi cihaz zarar gördü. Fotoğraf: AA

Vali Salih Ayhan da olayın ardından hastaneye giderek, yaralanan güvenlik görevlilerine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ayhan, konunun takipçisi olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Sivas Numune Hastanesinde tedavisi yapılan hastanın yakınları, sağlıkçılarımıza ve güvenlikçi personelimize şiddet uygulamış, acil serviste maddi zarara sebebiyet vermişlerdir. Taşkınlığın failleri gözaltına alınarak konu adli makamlara intikal etmiştir. Kamu malına verilen zararın bedelini ödeyecekler.”

Fotoğraf: AA

Salgın sürecinde üst düzey bir gayret gösteren sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını belirten Ayhan, “Adli ve idari makamlar ne gerekiyorsa gereğini yapacaktır. Üzülmemek elde değil, 1 yıldır sağlıkçılarımızın gecesi yok gündüzü yok. Bu kadar şiddeti ve taşkınlığı hak etmiyorlar. Suçlulara hesabı sorulacaktır.” dedi.

Öte yandan Türk Tabipler Birliği (TTB) olaya ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabı Twitter’dan #SağlıktaŞiddetSonaErsin etiketiyle “Yeter artık” paylaşımında bulundu.

Kaynak: AA