‘Siya Avê’ belgeselinin galası yapıldı

Hasankeyf’te, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan köylerin anlatıldığı “Siya Avê” (Suyun gölgesi) belgesel film gösteriminin galası Batman’da yapıldı.

Belgeselin yönetmeni gazeteci Yoksu, köyler su altında kalsa da “Benim hala umudum var.” dedi.

Fotoğraf: MA

“Siya Avê” (Suyun Gölgesi) belgesel filminin galası Batman Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Gösterime Hasankeyfliler, köyleri sular altında bırakılanlar, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Peyman Dara Turhan, Hasankeyf Yaşatma Koordinasyonu, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, sivil toplum örgütleri ile sendikaların da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Belgesel gösterimine yoğun ilgi gösterilmesi nedeniyle kimi izleyiciler belgeseli ayakta izlemek zorunda kaldı.

‘Ilısu ömrü boyunca yıkmaya devam edecek’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Belgesel gösteriminin ardından Hasankeyf’e ilişkin konuşmalar yapıldı. Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin yok edilmesine karşı mücadele yürüten Agit Özdemir, Hasankeyf’te hakikatin sular altında bırakılmak istendiğine vurgu yaptı. Rıdvan Ayhan ise, “Eğer Hasankeyf için mücadele yükseltilirse hala kurtarma şansınız vardır” dedi.

Hasankeyf Koordinasyonu adına konuşan Ali Ergül de, “Ilısu Barajı sadece Hasankeyf’i ve Dicle Vadisi’ni yok etmek ile kalmayacak. Ömrü boyunca yok etmeye devam edecek. Bundan dolayı da mücadele yükseltilerek devam etmelidir” dedi.

Gazeteci Metin Yoksu (Ortada konuşan)

‘Benim hala umudum var’

Belgeselin yönetmeni gazeteci Metin Yoksu, tanık olduğu tarihi yıkımın belleğini yansıtmak adına belgeseli izleyici ile buluşturduğunu belirterek, yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Ilısu Barajı’nın sadece Hasankeyf’i yok etmeyeceğine işaret eden Yoksu, şöyle konuştu: “Kameramızı en ücra yerlere götürmeye özen gösterdik. Bu yıkım sadece burayı değil tüm coğrafyayı yok ediyor. Mücadele de bu yüzden birlikte yürütülmelidir. Köyler su altında kalsa da Hasankeyf su altında kalsa da benim hala umudum var. Mücadele bitirilmemeli, sürdürülmelidir. 1990’lı yıllarda köylerimizi yaktılar ama bizi asimile edemediler. Şimdi de su altında bırakıyorlar yine de asimile edemeyecekler.”

Belgeselde, tarihi antik kent Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılarak yok edilen köyler iki kadının hikayesi üzerinden anlatılıyor.