Siyah Floyd’un nefessiz bırakıldığı 8 dakika 46 saniye saygı duruşu

ABD’de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren siyah Amerikalı George Floyd için Minneapolis’te ilk anma töreni düzenlendi.

Törende Floyd’un nefessiz kaldığı süreye atfen 8 dakika 46 saniye saygı duruşunda bulunuldu.

Washington, New York başta olmak üzere çok sayıda eyalette protestolar sürüyor.

Minneapolis’te George Floyd için ilk cenaze töreni düzenlendi Fotoğraf: Jordan Strowder /AA

ABD’de Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından, polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar 10’uncu gününde de devam etti. Minnesota, New York ve Washington başta olmak üzere çok sayıda eyalette protestolar devam etti.

North Central Üniversitesi kampüsü önünde cenaze töreni yapıldı Fotoğraf: Jordan Strowder /AA

Minnesota’da, Floyd için ilk cenaze töreni düzenlendi. Minneapolis kentindeki North Central Üniversitesi kampüsünde düzenlenen törene, Floyd’un aile yakınları, arkadaşları ve çevre halkı ile birlikte, dini ve siyasi liderler de katıldı.

Eski NBA oyuncusu Stephan Jackson törene katıldı

Eski Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) oyuncusu ve George Floyd’un yakın arkadaşı Stephen Jackson (solda) da törene katıldı.

Cenaze töreni canlı yayınlandı

Amerikan basınının canlı yayınladığı törenin öncesinde, Floyd’un tabutunun bulunduğu cenaze arabası tören binasına yaklaşırken, Minneapolis Polis Şefi Medaria Arradondo ve Komiser Yardımcısı Dave O’conner dizüstü çökerek saygı duruşunda bulundu.

Floyd’un nefessiz bırakıldığı 8 dakika 46 saniye süresince saygı duruşunda bulunuldu

Törende uzun bir konuşma yapan sivil aktivist ve politikacı Alfred Sharpton, salondakileri ve ekran başındaki herkesi, polisin, siyah Floyd’un boynuna dizi ile bastırarak onu nefessiz bıraktığı ve sonunda ölümüne neden olduğu ana kadar geçen süre için saygı duruşuna davet etti.

Duygusal anlar yaşandı

Fotoğraf: Jordan Strowder /AA

Salondaki kalabalık 8 dakika 46 saniye, ilahiler eşliğinde, siyah Floyd için saygı duruşunda bulunurken, aile yakınları ve bazı davetliler duygulu anlar yaşadı. Törene katılanlar arasında, sivil haklar savunucusu ve papaz Jesse Jackson, Minnesota Senatörleri Amy Klobuchar ve Tina Smith ile Vali Tim Walz ve Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey gibi isimler yer alırken, Floyd’un avukatı Benjamin Crump, müvekkilinin haklarını sonuna kadar savunacağını belirten duygusal bir konuşma yaptı.

‘Floyd o davranıştan daha iyisini hak ediyordu’

Crump, ”Kötülükle işbirliği yapma. Kötülüğe karşı protesto yap. O videoda tanık olduğun insanlık dışı işkenceyi protesto et. Çünkü George Floyd o davranıştan daha iyisini hak ediyordu.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Jordan Strowder /AA

Floyd adına burs programı

Siyahi Amerikalı Floyd için cenaze töreninin yapıldığı North Central Üniversitesinin başkanı Scott Hagan, üniversitedeki siyah gençlerin eğitimine katkı sağlamak üzere, George Floyd adına bir burs programı açtıklarını ve şimdiden 53 bin dolarlık bağış toplandığını belirtti. Hagan, ”Buradan bütün üniversitelere seslenmek istiyorum. Siz de, her biriniz kendi George Floyd burs programınızı başlatın.” şeklinde çağrıda bulundu.

Floyd 9 Haziran Salı günü Houston kentinde toprağa verilecek

Floyd için bugün düzenlenen ilk törenin dışında, 6 Haziran Cumartesi günü North Carolina eyaletinde ikinci bir tören yapılacağı, 9 Haziran Salı günü ise Houston kentinde yapılacak cenaze töreninin ardından toprağa verileceği bildirildi.

Binlerce gösterici New York’ta Brooklyn köprüsünden geçti Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

New York’ta Harlem’de göstericiler takım elbiseler giydi

New York’ta Harlem’deki göstericiler, protestolara Floyd’a saygı amaçlı takım elbiselerle katıldı. Brookyln’de ise binlerce gösterici, alanda olan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’yu yuhaladı. Dün sokağa çıkma yasağının ardından polisin göstericilere müdahalesine tepki gösteren protestocular, de Blasio’ya istifa çağrısı yaptı. 

New York’ta gözaltına alınan göstericilere ters kelepçe takıldı Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

Bir grup gösterici de de Blasio’nun evinin önünde toplandı ve sloganlar attı. Çok sayıda gösterici Brooklyn Köprüsü’nden geçti. New York’ta, alınan önlemler kapsamında çok sayıda helikopter uçması ise dikkati çekti. 

Bazı göstericiler gözaltına alındı

Sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra gösterileri sürdürmeye devam eden bazı protestocular, polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan göstericilerin elleri arkadan kelepçelendi. Bazı göstericilerin ise darp edilerek gözaltına alındığı görüldü.

Washington DC’deki gösteriler sakin geçti

Washington DC Fotoğraf: Yasin Öztürk / AA

ABD’nin başkenti Washington DC’de, düzenlenen gösteriler devam ediyor.  Washington DC’de düzenlenen protestolarda ve özellikle pazar ile pazartesi akşamı çıkan şiddet olayları nedeniyle şehirde güvenlik güçleri yoğunlaştırıldı.

Polis, FBI, Ulusal Muhafızlar ve Gizli Servisin yanı sıra çeşitli askeri ve sivil gücünün görev yaptığı Washington DC sokaklarında, Beyaz Saray’ın karşısında dün bir sokak ileri taşınan güvenlik çemberi eski konumuna döndü.

Washington DC’de Beyaz Saray karşısında protestolar sürdü Fotoğraf: Yasin Öztürk / AA

Ayrıca Beyaz Saray çevresindeki sokaklara yüksek tel çitlerin örülmesi dikkati çekti. Washington DC’de bugün sokağa çıkma yasağı uygulanmazken, Beyaz Saray karşısında toplanan göstericilerin sayısı şiddetli yağmur ve fırtınanın ardından azaldı. 

Ne olmuştu?

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke genelinde pek çok kentte sıçramıştı.

Floyd protestolarında çıkan olaylar nedeniyle, başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirilirken 25’e yakın kentte de, Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.

Kaynak: AA