Siyah Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesine yönelik protestolar sürüyor

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddetiyle siyah George Floyd’un öldürülmesini protesto eden göstericiler, polislerin cinayetle yargılanmasını talep etti.

Çoğunluğunu siyahların oluşturduğu göstericilere polisin müdahalesi sonrası çıkan olaylar devam ediyor.

Fotoğraf: #GeorgeFloyd etiketiyle twitterda ABD yerel kaynakların paylaşımlarından alınmıştır

ABD’de yerel medyada yer alan haberlere ve sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre; Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde göstericiler, siyah George Floyd’un hayatını kaybettiği yerin yakınında bulunan 3. bölge polis merkezinde akşam saatlerinde toplandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve birçok bölgeye giriş çıkışları kapattığı yerde bir araya gelen çoğunluğu siyahi göstericiler, Floyd’un ölümüne neden olan polislerin cinayetle yargılanması yönünde sloganlar attı.

Polis müdahalesi sonrası çıkan olaylar sürüyor

Bazı noktalarda göstericilerle yakın temasa giren polislerin göstericileri dağıtmak için yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz kullandığı kameralara yansıdı. Olaylar devam ederken bazı göstericilerin bölgede bulunan bir mağazayı ateşe verdiği, bir başka mağazayı ise yağmaladığı ve polisin bu bölgeye ilave destek göndererek göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttığı belirtildi.

Yerel televizyon kanallarına yansıyan son haberlerde olayların halen devam ettiğini aktarıldı.

George Floyd dizleriyle boynuna dakikalarca basan polise defalarca “nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ feryadı polis şiddetini gündeme taşıdı

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna diziyle basmasından dolayı dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddetini yeniden gündeme getirmiş ve bir grup protestocu Floyd’un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etmişti.

George Floyd’un son sözleri “nefes alamıyorum” döviz ve sloganlara yansıdı

‘Katil polis’ dövizleri taşındı

“Nefes alamıyorum”, “Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri” yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı dükkanların camlarını kırmış, bir polis aracına zarar vermiş, polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump da Federal Soruşturma Bürosu ile Adalet Bakanlığına, Floyd’un ölümüne ilişkin soruşturmayı hızlandırması için talimat verdiğini açıklamıştı.

Olaya karışan 4 polisin işine dün son verilirken, Minnesota Ceza Muhakemesi Bürosu ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olayı incelemek için başlattığı iki ayrı soruşturma sürüyor.

AA – WASHINGTON