Siyasetçi ve kadın aktivist Hatun Yıldız’ın aleyhine boşanma aşamasındaki kocasının ifadesi alındı

Tutuklanan HDP Sur İlçe Eşbaşkanı ve kadın aktivist Hatun Yıldız’ın gözaltında olduğu sırada boşanma aşamasındaki kocası Ecevit Yıldız’ın “bilgi alma amaçlı” ifadesine başvurulduğu ortaya çıktı.

Eceviz Yıldız’ın ifadesinde “Eşim PKK’ye hizmet eden derneklerle çalışıyor” şeklinde iddialarda bulunduğu ortaya çıktı.

HDP Sur İlçe Eşbaşkanı ve kadın aktivist Hatun Yıldız

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan bir soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yakalama kararı çıkarılan kişilerin evlerine 14 Temmuz’da yapılan baskınlarda 28 kadın gözaltına alındı. Kadınlardan 23’ü adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılırken, aralarında HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız’ın da bulunduğu 5 kadın, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Rosa Kadın Derneği’ne üye olması suç görülerek tutuklanan Hatun Yıldız, gözaltındayken boşanma aşamasında olan kocası Ecevit Yıldız’ın “bilgi alma amaçlı” ifadesine başvuruldu. 

Boşanma davası açtığı kocası ifadeye çağrıldı

Hatun Yıldız’ın, Diyarbakır Aile Mahkemesi’nde boşanma davası açtığı ve 2 yıl önce ayrı yaşamaya başladığı kocası Ecevit Yıldız, “bilgi alınması için” 15 Temmuz’da Tekirdağ Kapaklı Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’ne çağrılarak ifadesi alındı.

Ecevit Yıldız’ın ifadesinde, kendisinden ayrı yaşamaya başlayarak 2 yıl önce Diyarbakır’a yerleşen Hatun Yıldız’ın “PKK hizmetindeki derneklerde çalışmaya başladığını” iddia ettiği öğrenildi. Ecevit Yıldız, polis ifade tutanaklarında şu iddialarda bulundu:

“Eşim Diyarbakır’a gidince aramız bozuldu, çünkü eşim orada örgüte hizmet eden derneklerle çalışmaya başladı. Ben eşimi bu konuda çok uyardım, ancak eşimi ikna edemedim. Hatta boşanma aşamasına gelmemizin sebebi budur. Eşimin üye olduğu dernekler örgütün şehir yapılanmasında hizmet eden derneklerdir ve bu dernekler kadının mağduriyeti adı altında toplumu örgütler, terör örgütü lehinde faaliyet yürütür.”

Ecevit Yıldız’ın ifadesinde herhangi bir dernek ismi telaffuz etmemesine rağmen polis, ifade doğrultusunda bahsedilen derneğin Rosa Kadın Derneği olduğuna kanaat getirdi. 

HDP Sur İlçe Eşbaşkanı ve kadın aktivist Hatun Yıldız

‘Eşimin vermiş olduğu beyanların hepsi asılsızdır’

Ecevit Yıldız’ın aleyhteki ifadesine cevap veren Hatun Yıldız, “Eşimle farklı tarihlerde birçok defa tartışmamız oldu. 2 yıldır görüşmüyoruz. Şu anda boşanma aşamasındayız. Eşim hiç Diyarbakır iline gelmemiştir. Burada olan dernekleri bilmesi imkansız. Vermiş olduğu beyanların hepsi asılsızdır, yalandır. Rosa Derneği legaldir. Ben de çalışmaların hepsinde aktif olarak rol almaktayım. İllegal bir faaliyeti yoktur” dedi. 

Polis tutanaklarında ifadesine yer verilen gizli tanık ise, TJA’nın resmi olmadığı için Rosa Kadın Derneği’ni kurduğunu öne sürerek, Yıldız’ın derneğin kurucuları arasında olduğunu ve TJA aktivisti olduğunu belirtti.

‘Eşimden şiddet gördüğümden dolayı üye oldum’

Hatun Yıldız, gizli tanığın ifadesine ilişkin ise şunları söyledi: “Rosa Kadın Derneği’ne eşimden şiddet gördüğümden dolayı üye oldum. Gizli tanığın verdiği beyanlar yalandır. Ben DBP üyesi değilim, HDP üyeliğim vardır. Bana iftira atmaktadır. Rosa Kadın Derneği kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet konularıyla ilgilenmektedir. (…) Kadına şiddet ve kadın cinayetleri vs. konularında çalışma yaptım. TJA yapılanması da kadına yönelik şiddetleri, çocuk istismarını ele almaktadır. Örgütsel bir faaliyeti yoktur.”

Kaynak: MA