Siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak tutuklandı

Kars’ta 4 gündür gözaltında tutulan Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak tutuklandı.

Kars Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen gözaltı ve arama kararı üzerine Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak, evine çok sayıda polis tarafından yapılan baskının ardından gözaltına alınmıştı. 13 Şubat’ta gözaltına alınan Alınak, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa götürüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Alınak, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nde “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Alınak’ın tutuklanmasına şu gerekçelerin sunulduğu öğrenildi:

Dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve Bêkes kitabının gelirini Tunç’un ailesine bağışlaması, akrabaları ile yaptığı sohbetler, hükümete yönelik eleştirel yazıları, husumetli iki ailenin barışa aracılık teklifi ve Diyarbakır’da çöp taşıyıcıları ile birlikte çöp toplayarak kamuoyu nezdinde duyarlılık oluşturma yönündeki girişimlerinin gerekçe yapıldığı öğrenildi.

Alınak’ın gözaltına alınma anına dair görüntüleri twitter’da paylaşan HDP Milletvekili Murat Çepni, ” Mahmut Alınak tutuklandı. Yetmedi zorla kelepçe takılmaya çalışıldı” diyerek eleştirdi.